Satelitní snímky odhalují falešná letadla Tu-22 a Su-24 namalovaná na ruské letecké základně Mozdok

Přidat na Seznam.cz

Satelitní snímky údajně ukazují, že 22. dubna bylo na ruské letecké základně Mozdok umístěno šest strategických bombardérů Tu-22M3, což představuje nejméně pětinu ruské flotily těchto letadel.

Výzkumná společnost Evergreen Intel, která se zabývá OSINT (zpravodajství z otevřených zdrojů), při analýze satelitních snímků zjistila, že Rusové údajně vytvořili siluety falešných letadel Tu-22M3 a Su-24M/MR, píše portál Odessa Journal. Jak bylo pozorováno ze snímků Airbus Pleiades s rozlišením 0,5 m v 08:13 UTC dne 22. dubna 2024, byly vidět také čtyři úderné letouny Su-24M/MR, šest strategických bombardérů Tu-22M3 a 20 vojenských vrtulníků.

Přítomnost namalovaných falešných letadel na Mozdoku není nová, i když byla spatřena nová umělecká díla Su-24, jak objasnil výzkumník OSINT. Zprávy o malovaných falešných Tu-22 v Mozdoku se poprvé objevily v lednu 2024, uvádí deník Kyiv Post.

Rusové zintenzivnili nasazení klamných bojových letounů na leteckých základnách přístupných ukrajinským bezpilotním letounům. Byly tyto klamné cíle navrženy tak, aby zmátly ukrajinské bezpilotní letouny, které se při identifikaci tvarů letadel spoléhají na základní kamery.

Ukrajinský letecký expert Valerij Romaněnko potvrdil, že rozeznat skutečné letadlo od namalovaného na satelitních snímcích je náročné. Romanenko však prozradil, že ukrajinští spojenci, kteří jsou vybaveni radarovým zařízením pro boční pozorování nad Černým mořem, dokáží rozlišit skutečné a namalované letadlo.

Zdroj: Odessa Journal, Kyiv Post