Rusům dochází útočné drony z Iránu, z fronty zmizely, Ukrajinci je sestřelují ve velkém

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo obrany Spojeného království uvedlo ve své nejnovější zpravodajské zprávě, že od 15. února nebyly zaznamenány žádné zprávy o tom, že by Rusko používalo k úderům na Ukrajinu útočné drony íránské výroby.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že ukrajinské síly sestřelily od konce ledna do začátku února nejméně 24 kamikadze dronů Šach-136 íránské výroby. Velmi účinné jsou při jejich sestřelování zejména Německem dodané protiletadlové systémy Gepard, píše server Kyivindependent.

Podle ministerstva absence nasazení dronů íránské výroby pravděpodobně naznačuje, že Rusko vyčerpalo své stávající zásoby. Rusko se však pravděpodobně bude snažit o doplnění zásob dronů.


„Ačkoli tyto zbraně nemají dobré výsledky v ničení zamýšlených cílů, Rusko je pravděpodobně považuje za užitečné klamné cíle, které mohou odvést pozornost ukrajinské protivzdušné obrany od účinnějších ruských řízených střel,“
dodalo ministerstvo. Rusko od září používá k útoku na Ukrajinu bezpilotní letouny kamikadze íránské výroby, které podnikají útoky proti civilistům a ničí energetická zařízení po celé zemi.

V únoru deník Guardian informoval, že Írán v listopadu krátce po návštěvě ruské delegace v Teheránu propašoval do Ruska nejméně 18 bojových dronů dlouhého doletu Mohajer-6 určených pro válku proti Ukrajině. Moskva a Teherán také plánují v Rusku postavit továrnu, která by mohla vyrábět více než 6 000 bojových dronů íránské konstrukce.

V listopadu USA uvalily sankce na společnosti a jednotlivce zapojené do výroby a transferu íránských bezpilotních letounů do Ruska. EU a Kanada rovněž uvalily sankce na Írán kvůli dodávkám bezpilotních letounů kamikadze do Moskvy.

Zdroje: Ministerstvo obrany UK, kyivindependent.com, theguardian.com