Rusům dochází útočné drony. Musí používat nejnověji dodané modely

Přidat na Seznam.cz

Je pravděpodobné, že Rusko vyčerpalo své předchozí zásoby několika stovek útočných dronu Shahed-131 a 136, uvádí britská rozvědka. Útoky však budou pokračovat, Írán svého zločineckého partnera nehodlá opustit. Rusům dodal nejnovější modely, informuje server Unian.

Poprvé po třech týdnech se totiž objevily zprávy o útocích bezpilotních letounů (UAV) s jednosměrným útokem, které poskytuje Írán. Britská rozvědka tak usuzuje, že předchozí zásoby bojových dronů byly vyčerpány.

Dne 6. prosince 2022 ukrajinský generální štáb oznámil sestřelení 17 dronů včetně 14 dronů Shahed-136. O den později představitelé Ukrajiny oznámili, že Rusové používají drony typu OWA, především v Záporožské a Dněperské oblasti.

Dronů je méně a kdo ví, kdy budou další

Pokud Rusko používá nově dodané drony, tak to může znamenat, že se jejich zásoby tenčí. Otázkou zůstává, zda bude jejich spotřeba i nadále stejně vysoká. Pokud ano, tak Rusům hrozí, že se na nějakou dobu budou muset bez dronů obejít, než Írán vyrobí a dodá nové.

To značně omezí jejich vojenské schopnosti. Obě strany konfliktu používají drony ke sběru informací, koordinaci útoků i k samotnému útočení, například když drony shazují granáty na vojáky v zákopech.

Zdroje: Britská rozvědka, redakce, Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny, Unian