Rusům dochází tanky. Od začátku války jich ztratili více než 8000

Přidat na Seznam.cz

Ruské federaci s největší pravděpodobností docházejí zásoby tanků, uvádí portál Newsweek, který se obrací na výsledky analýzy satelitních snímků provedené umělou inteligencí.

Model umělé inteligence zkoumal satelitní snímky celkem 87 ruských vojenských objektů, včetně 16 základen, kde Rusové skladují tanky, dělostřelecké systémy a obrněné transportéry. Analytici přesně spočítali, kolik tanků bylo v těchto zařízeních před zahájením ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 a kolik jich je nyní.

Jednou z takových základen je 111. centrální armádní tanková záložní základna v jihovýchodním Rusku. V dubnu 2021 tam bylo 857 tanků a nyní je téměř prázdný, jak ukazují satelitní snímky. Téměř polovinu tanků měli Rusové ze základny odstranit do října 2022, tedy během pár měsíců od začátku konfliktu. Analýzy dalších zařízení na území Ruské federace odhalují podobné problémy s tankovou zásobou, uvádí portál WP Tech.

Několik tisíc tanků v ruských skladech

Nedostatky v arzenálu Ruské federace jsou viditelné na mnoha základnách. Vojenský expert počítá, že podle odhadů mají Rusové v zásobě ještě přibližně 3200 tanků. Důležitý je však stav strojů, které zůstávají ve skladech. Naprostá většina z nich je ve špatném technickém stavu a vyžaduje značné opravy.

Rusové od začátku války ztratili už přes 8000 tanků.

Rusové stále dodávají své armádě další tanky

I když se Ruské federaci zásoby tenčí, zdejší zbrojní průmysl stále vyrábí, modernizuje nebo opravuje poškozená vozidla. Ty se pravidelně dostávají na frontu v rámci dodávek. A přestože současná produkce nedokáže pokrýt ztráty, není radno podceňovat techniku, kterou Rusové posílají do boje.

V poslední době Ruská federace převedla do boje mnoho tanků T-90M Proryv, které jsou nejnovějšími konstrukcemi v Putinově arzenálu – a zároveň nejhrozivějším pro Ukrajince. Toto zařízení je chráněno reaktivním pancířem Relikt a jeho útočné schopnosti zajišťuje 125mm kanón 2A46M-5 s hladkým vývrtem kombinovaný se systémem řízení palby Kalina. T-90M Proryv je poháněn pohonnou jednotkou generující výkon 1 000 HP a zrychlující konstrukci na maximální rychlost 65 km/h.

Zdroj: WP Tech, Newsweek