Ruští záchranáři odvolali pátrání po 13 hornících uvězněných v ruském zlatém dolu Pionýr

Přidat na Seznam.cz

Ruské záchranné týmy odvolaly pátrání po 13 hornících zavalených v ruském zlatém dolu na dálném východě, kteří zde již dva týdny čekají na své vysvobození, uvádí deník The Moscow Times.

Provozovatel dolu informoval, že 1. dubna 2024 bylo rozhodnuto zastavit záchrannou operaci kvůli vysoké pravděpodobnosti opakovaného zřícení a také záplav, což může ohrozit životy jak záchranářů, tak i horníků.

Záchranářům se nepodařilo navázat kontakt s horníky od 18. března, kdy došlo ke zřícení skály. Úředníci však věří, že 13 horníků může být i nadále naživu. Minulý týden anonymní zdroje informovaly, že se horníci pravděpodobně utopili.

Osud zatopených horníků

Server U.S. News minulý týden uvedl, že zlatý důl Pionýr téměř celý zaplavila voda. V pondělí nebylo výslovně řečeno, že jsou horníci považováni za mrtvé, avšak zástupce ředitele dolu Alexej Afanasjev vyjádřil svou soustrast s tím, že příbuzným a přátelům horníků přislíbil finanční podporu, píše deník The Moscow Times.

Minulé pondělí byl obviněn a následně zatčen ředitel dolu Pionýr Alexej Birjukov za porušení bezpečnostních pravidel. Za tento trestný čin mu hrozí až 7 let pobytu za mřížemi. 

Zdroj: The Moscow Times, U.S.News