Ruští vojáci umírají na frontě, zatímco si kadyrovci užívají na hotelech

Přidat na Seznam.cz

Rozpory mezi branci v ruské armádě a soukromou armádou Ramzana Kadyrova narůstají nejen díky aktuálním podmínkám na bojišti, ale i díky výsadám, které se dostávají čečenským bojovníkům. V budoucnu by to mohl být důvod rozpadu vojenské morálky.

Někteří vojáci byli během mobilizace vtaženi do války víceméně nedobrovolně. Co ovšem nemůžou zkousnout, jsou luxusní výsady, které si užívají bojovníci z řad kadyrovců. Ti jsou všeobecně známí jako velmi brutální jednotka, která má zastání přímo u Vladimíra Putina, píše deník NewsBeezer.

Podle ruských médií jsou případy, kdy jsou Kadyrovovi vojáci ubytováni v luxusních hotelech daleko za frontou. Podle deníku Bild se ruští řadoví vojáci tísní v kasárnách v zimě, bez dostatku jídla a jiných potřebných zásob. Je tak na první pohled jasné, že soukromá armáda si užívá výsady, které vyvolávají vlny nevole v řadách ruských vojáků.

Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že kadyrovci se zásadně nikdy nepohybují ve frontové linii, ale zůstávají daleko za ní. Mají za úkol chytat případné dezertéry, které můžou na místě nechat zastřelit.

Podle Olega Orlova, aktivisty Ruskem zakázané lidskoprávní organizace Memorial, jsou spory mezi oběma skupinami také díky výrazným rozdílům ve výzbroji, kdy kadyrovci jsou mnohem lépe vybaveni. I to je důvod začínající závistí, která časem přerůstá v nenávist.

Ben Hodges, bývalý vrchní velitel americké armády v Evropě, se dokonce domnívá, že v zimě „nelze vyloučit kolaps ruské armády“. Čerstvým brancům chybí hlavně zimní oblečení a dostatečný výcvik.

Zdroj: Newsbeezer, Bild