Ruští vojáci kradou náhrobky pohřbených Ukrajinců. Pak je prodávají rodinám zabitých mobilizovaných Rusů

Přidat na Seznam.cz

Ruští okupanti kradou náhrobky ze hřbitova v Popasnaji v Luhanské oblasti a následně je prodávají v Rusku, informuje ukrajinská agentura Unian.

Před prodejem se ukradené desky vyleští, aby se z nich odstranila jména pohřbených Ukrajinců. Když jsou náhrobky jako nové, tak jsou prodávány rodinám padlých Rusů, především narychlo mobilizovaných, špatně vycvičených vojáků.

„Na dočasně okupovaném území Luhanské oblasti Rusové nadále terorizují místní obyvatelstvo. K civilistům se chovají pohrdavě. Muži jsou násilně odváděni do armády a vrženi do první linie. Takové události se dějí už poměrně dlouho,“ řekl bývalý náčelník Luhanské oblastní vojenské správy Serhij Hajdaj pro deník EspressoTV.

Rusům není nic svaté, nyní berou útokem dokonce i hřbitovy, odkud kradou náhrobky, brousí je a pak je prodávají do Ruska.

Z celé války se tak stává morbidní koloběh smrti a zároveň byznysu. Nejdřív ruské úřady pošlou špatně vycvičené mobilizované do války, kde tito nováčci často umírají.

Jiní, přeživší Rusové pak vandalizují dobyté ukrajinské hřbitovy a prodávají ukořistěné náhrobky zpátky do Ruska, rodinám jiných Rusů, kteří v té samé válce zemřeli.

Zdroje: Unian, EspressoTV, redakce