Ruští vojáci bojující na Ukrajině dostali vánoční dárek: Mohou si nechat bezplatně zmrazit své spermie!

Přidat na Seznam.cz

Mobilizovaní vojáci, kteří byli povoláni do války na Ukrajině, budou mít bezplatné právo na zmrazení svého spermatu v jakékoliv ruské sperma bance. Důvodem tohoto rozhodnutí má být zajištění dalšího potomstva pro Rusko. Vojákům to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Ministerstvo zdravotnictví po dohodě s prezidentem Putinem rozhodlo o zavedení možnosti finanční podpory z ruského státního rozpočtu na bezplatné uchování a skladování pohlavních buněk, především spermií občanů, kteří jsou mobilizováni do speciální vojenské operace na Ukrajině v období 2022-2024. Rozhodnutí vojákům oznámil ruský ministr obrany přímo na Štědrý den, uvádí portál BBC.

Rodiny mohou uložený biomateriál využívat kdykoliv a bezplatně, pokud na něj budou mít prokazatelný a právoplatný nárok. Vše bude hrazeno z povinného zdravotního pojištění. Ruský prezident Vladimir Putin zahájil válku na Ukrajině v únoru tohoto roku, a 21. září vyhlásil částečnou mobilizaci záložníků po sérii vojenských neúspěchů, při nichž Ukrajinci vytlačili ruské jednotky z východní Charkovské oblasti.

Rozhodnutí Kremlu o mobilizaci vyvolalo masový odchod mužů z Ruska. Desetitisíce z nich odjely do Gruzie, Arménie nebo Kazachstánu, kam mohou neomezeně cestovat bez víz. Během protestů proti mobilizaci byly v Rusku zadrženy tisíce lidí, píše deník Fortune. Šéf Kremlu na začátku prosince prohlásil, že v oblasti operací se nachází 150 000 z 300 000 mobilizovaných obránců vlasti, z nichž je asi 77 000 zařazeno do bojových jednotek.

Zároveň se zvýší dolní a horní věková hranice pro povinnou roční vojenskou službu, kterou v současnosti musí absolvovat všichni ruští muži ve věku od 18 do 27 let. Sergej Šojgu chce toto věkové rozmezí zvýšit na 21 až 30 let. CNN v této souvislosti připomíná, že Rusko dlouhodobě popírá, že by na Ukrajinu posílalo bojovat i mnoho branců s minimálním výcvikem.

Zdroje: BBC, CNN, Fortune