Ruští oligarchové o invazi na Ukrajinu věděli předem. Ve velkém přepisovali majetek na své děti

Přidat na Seznam.cz

Podle dostupných informací vyšlo najevo, že ruští oligarchové měli o datu ruské invaze na Ukrajinu vědět několik měsíců dopředu. Ve skutečnosti měli oligarchové přepsat svůj majetek na své děti a obchodní partnery z důvodu, že chtěli ochránit majetek před očekávanými sankcemi.

Vyplývá to ze zprávy FinCEN, agentury pro boj s finanční kriminalitou spadající pod americké ministerstvo financí. Na začátku ledna deník The Guardian podrobně vysvětlil a popsal jednání miliardáře Romana Abramoviče, který tři týdny před začátkem ruské invaze na Ukrajinu reorganizoval deset účtů v daňových rájích tak, aby s prostředky ve výši nejméně sto miliard korun mohly nakládat jeho děti.

Mimo jiné se nejedná pouze o bankovní účty, ale i nemovitosti, letadla a jachty. Všechny kroky, které Abramovič podnikl, byly zorganizovány v době, kdy západní svět varoval Rusko, že podnikatelům, kteří mají blízko k ruskému prezidentovi Putinovi, nebude nic odpuštěno, jak uvádí portál BBC.

Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina v nedělním rozhovoru ostře kritizoval oligarchy a další bohaté lidi v zemi. V rozhovoru, který v neděli odvysílala ruská státní televize RT, však vystoupil a obhajoval myšlenku zbavit oligarchy v Rusku jejich majetku a donutit je tak podporovat ruské vojáky na frontě.

,,Mají strach. Mají rádi své pohodlí. Chtějí si večer skočit do vyhřívaného bazénu a užívat si,“ uvedl 61letý oligarcha v jednom z rozhovorů. ,,Ale v určitých chvílích si musíte uvědomit, že se musíte oddělit od všeho, co máte, od lákavého světa, od restaurací, lázní, dači, bazénů. Čím dříve vám to vezmou, tím lépe,“ prohlásil ve svém rozhovoru, jehož slova cituje deník The Guardian.

Na Prigožina, který je na Západě rovněž považován za ruského oligarchu, západní vlády uvalily sankce za jeho roli při podpoře ruské invaze na Ukrajinu kvůli zapojení jeho žoldáků. Americká FBI ho zařadila na seznam nejhledanějších osob kvůli vměšování do amerických voleb. Prigožin, šedá eminence v Putinově okolí, nedávno verboval ruské zajatce pro válku na Ukrajině přímo ve věznicích a sliboval jim amnestii.

Zdroje: FinCEN, The Guardian, BBC