Ruští bloggeři kritizují ministerstvo: Rusko umisťuje vojenské cíle na Krymu poblíž civilních oblastí, dokazuje fotografie

Přidat na Seznam.cz

Ruské ministerstvo si vysloužilo kritiku od ruských válečných bloggerů, jak uvedla poslední zpráva ISW. Ruské síly údajně záměrně umisťují vojenské cíle nedaleko civilních oblastí a snaží se tak odradit Ukrajinu od úderů, uvádí deník Kyiv Post.

Ruské ministerstvo obrany údajně nezabránilo útoku na Sevastopol, ke kterému došlo 23. června a při kterém bylo zraněno několik lidí. Gubernátor oblasti oznámil útok a také práci protivzdušné obrany. Ruská média informovala o náletu raket ATACMS, nad Černým mořem mělo být zničeno pět cílů.

Ruské úřady prý nepoužívají protiletecké sirény, aby varovaly obyvatelstvo před hrozícím nebezpečím, píše server RBC-Ukrajina. Ruští bloggeři kritizovali úřady za to, že tak nedokázalo detekovat a zničit rakety, než došlo k zasažení Sevastopolu. Navíc poblíž pláže nebyly vybudovány kryty.

Ruské úřady údajně podporují místní cestovní ruch, zatímco ruská armáda poloostrov využívá jako svou týlovou oblast, uvádí deník Kyiv Post. Na snímku zveřejněném na sociální síti X si lze všimnout vojenské techniky nad jednou z pláží na dočasně okupovaném Krymu, která je využívána turisty.

Rusko používá civilní objekty pro válečné účely

Analytici z Institutu pro studium války poznamenali, že již v minulosti ruské jednotky používaly Záporožskou jadernou elektrárnu a školy na okupovaných ukrajinských územích jako krytí pro svou vojenskou techniku. Rusko tak pravděpodobně porušuje vlastní normy mezinárodního humanitárního práva. Ty říkají, že by se vojenští velitelé měli vyvarovat umisťování vojenských zařízení do hustě obydlených oblastí nebo do jejich blízkosti.

Zdroj: ISW, Kyiv Post, RBC-Ukrajina