Rusové ztrácejí daleko více vojáků než Ukrajinci: Kreml ztratil už více než 220 tisíc vojáků, uvedl britský ministr obrany

Přidat na Seznam.cz

I navzdory obrovské převaze v počtu vojenského personálu a zbraní jsou ztráty Rusů mnohonásobně vyšší než ztráty Ukrajinců, uvádí agentura Unian. Odvolává se na informace náměstkyně ministra obrany Ukrajiny Hanny Malyarové.

„Ztráty jsou bohužel nevyhnutelným důsledkem války,“ napsala a potvrdila tak, že vojáci umírají na obou stranách, i na té ukrajinské. Přesná čísla mrtvých a raněných si však obě strany konfliktu žárlivě střeží. Jde o choulostivý strategický údaj, který by mohl dát nepřátelské straně informace o tom, zda jejich taktika zabírá, či nikoliv a zda ji mají nějak upravit.

Rusové umírají častěji

Napsala však, že ztráty nepřítele jsou mnohonásobně vyšší. Více ruských vojáků umíralo i v letech 2014-2015, nyní se údajně tento poměr téměř zdvojnásobil ve prospěch ukrajinských obránců. „Na východě máme dny, kdy je poměr zabití až 1 ku 10. To samozřejmě není každý den a průměrný poměr bývá nižší, ale i vyšší,“ informovala Malyarová. Na východě je i obávaný Bachmut, místo, kterému se přezdívá Bachmutský mlýnek na maso. Už několik měsíců je to dějiště těch nejhorších bojů celého konfliktu.

220 tisíc

Čísla Malyarové bohužel nelze potvrdit z nezávislých zdrojů a jak už jsme psali výše, nemohou je potvrdit ani Rusové. Tvrzení o vysokých ruských ztrátách však podpořil ministr obrany Spojeného království Ben Wallace pro deník Sky News.

Britský ministr poznamenal, že ruská vojska v poslední době nedosáhla téměř žádného pokroku a utrpěla obrovské ztráty. „Ruské síly mají v současné době opravdu značné a hluboké systémové problémy. Poslední americké odhady, které jsem viděl, nyní uvádějí přes 220 tisíc mrtvých nebo zraněných,“ prohlásil Wallace.

Zdroje: Unian, Hanna Malyarová, Sky News