Rusové zničili tepelnou elektrárnu Trypillia, protože nám došly rakety na obranu, řekl Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Bez pomoci USA nemá Ukrajina šanci obstát ve válce s Ruskem. Rusové nedávno zničili tepelnou elektrárnu Trypillia právě proto, že jednotkám protivzdušné obrany v oblasti došly rakety země-vzduch, které měly zařízení ochránit před příchozí palbou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to řekl v rozhovoru pro americkou televizní stanici, uvádí portál Ukrinform.

„Bez této pomoci nebudeme mít šanci vyhrát. Musíte být silnější než nepřítel, abyste je porazili. Dnes je poměr dělostřeleckých granátů jedna ku 10. Můžeme takhle stát? Nemůžeme. V žádném případě. Pokud chceme bránit to, co zůstává pod naší kontrolou, měli bychom dosáhnout proporcionálních čísel – 10 ku 10,“ řekl Zelenskyj.

Uvedl příklad ruského úderu, který vymazal elektrárnu Trypillia, která dříve dodávala elektřinu do oblasti Kyjeva. „Přiletělo jedenáct raket. Prvních sedm jsme sundali a další čtyři vyřadily elektrárnu. Proč? Protože nám zbylo nula raket. Došly nám všechny rakety, které chránily Tripillii,“ poznamenal prezident.

A dodal: „Když spojenci říkají, že nám nemohou poskytnout určitou schopnost nebo že nemohou být na Ukrajině nasazeni s určitou silou, protože by to vypadalo, že Ukrajina zatáhla NATO do války, pak bych vám rád položil otázku: Je Izrael v NATO, nebo ne? Zde je odpověď. Izrael není členem Aliance. Ale členské státy NATO Izrael bránily, ukázaly, že Izrael nezůstal sám. To je poučení a odpověď všem těm, kteří na různých kontinentech říkají, že Ukrajině je třeba pomáhat velmi opatrně, aby nezatáhla členy NATO do války.“

Den předtím Zelenskyj po zasedání štábu vrchního velitele prohlásil, že západní země by mohly pomoci Ukrajině bránit se proti ruským útokům, stejně jako pomáhaly Izraeli při íránských úderech, píše deník Ukrainska Pravda.

Bílý dům oznámil, že Spojené státy odmítly jakoukoli bojovou účast ve válce na Ukrajině. Nebudou tedy sestřelovat bezpilotní letouny íránské výroby vypouštěné Ruskem, jak to udělali o víkendu se spojenci v Izraeli.

Zdroj: Ukrinform, Ukrainska Pravda.