Rusové zaútočili na Kryvyj Rih špičkovým stíhacím letounem Su-57

Přidat na Seznam.cz

25. dubna se Rusové pokusili zacílit na Kryvyj Rih stíhačkou Su-57, letounem, který se zoufale snaží ukrýt před ukrajinskými systémy protivzdušné obrany, píše deník Ukrajinska Pravda.

„Rusové již použili letoun Su-57, ale snaží se ho udržet v bezpečné vzdálenosti, protože si uvědomují, že by mohl být cílem naší protivzdušné obrany. To je opravdu drahé „chrastítko“, které chrání. Je to pro ně nákladná, ale jedinečná hračka,“ uvedl Ilja Jevlaš, vedoucí oddělení pro styk s veřejností ukrajinského letectva.

Rusové odpálili střelu Kh-59 nebo Kh-69, uvedl portál Armyinform. Mluvčí říká, že tyto střely jsou ve vzduchu těžko rozeznatelné kvůli jejich srovnatelným taktickým a technickým kvalitám. Teprve když jsou v rukou odborníků, lze je přesně klasifikovat a hodnotit.

Ruské špičkové letouny Su-57 byly představeny v roce 2020, první let se uskutečnil v roce 2010. Od roku 2023 jich jsou v provozu asi tři desítky, další desítky jsou objednány. Jeden Su-57 stojí asi 35 milionů dolarů (přes 820 milionů korun).

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Armyinform