Rusové začínají prchat z okupovaného Krymu. Připravují vlaky pro evakuaci

Přidat na Seznam.cz

Rusové začínají prchat hromadně z Krymu, který je od roku 2014 okupován. Taková byla velmi optimistická zpráva v ukrajinské televizi Freedom TV. Zprávu uvedl Denys Čistykov, zástupce stálého zástupce ukrajinského prezidenta na Krymu. Rusové prý už zřizují vlaky a prodávají byty, uvádí ukrajinská agentura Ukrinform.

Když Rusko v roce 2014 obsadilo Krym, mnozí byli šokováni a zpochybňovali další plány Vladimira Putina. Poté téma na několik let utichlo a také o téměř neustálém konfliktu v Donbasu se už tolik nemluvilo. Když na Ukrajině vypukla plnohodnotná válka, svět si okamžitě připomněl problém Putinových imperiálních ambicí. A představitelé ukrajinské vlády důsledně prohlašovali, že nehodlají dělat žádné územní kompromisy a chtějí získat zpět jak celý Donbas, tak Krym. Je možné, že Rusové skutečně začínají povolovat a vzdávají se svých ambicí udržet si Krym? To jasně naznačil Denys Čistikov, zástupce stálého zástupce ukrajinského prezidenta na Krymu, v ukrajinské televizi Freedom TV. Podle všeho už Rusové připravují vlaky, kterými chtějí z poloostrova utéct, píše ukrajinský deník TSN.

V posledních dnech se objevily zprávy o zvýšení počtu vlaků
„V posledních dnech se objevily zprávy o zvýšení počtu vlaků, osobních i nákladních, směřujících na Krym. Rusové to vysvětlují tím, že údajně začíná turistická sezóna. Je však třeba poznamenat, že po explozích v Džankoji a Sevastopolu začali Rusové rušit své rezervace a vzdávat se dovolené na dočasně okupovaném Krymu. Samozřejmě, že tyto vlaky mohou být využity k evakuaci,“ řekl Denys Čistikov. Dodal, že se také zvyšuje počet nabídek na prodej bytů na Krymu, které Rusové po zahájení okupace nelegálně obsadili. Minulý týden ukrajinská média obratem informovala, že ruští důstojníci již začínají evakuovat své rodiny z Krymu, a v pondělí ukrajinský dron zničil na Krymu zásilku ruských řízených střel Kalibr a okupační úřady zavedly na poloostrově výjimečný stav.

Zdroj: TSN, Ukrinform