Rusové zabili dalšího ukrajinského zajatce. Zaživa mu uřezali hlavu, ukazují záběry kolující po internetu

Přidat na Seznam.cz

Na internetu se rozšířilo obzvláště násilné video, na němž lidé v uniformách s bílými páskami, které používá ruská invazní armáda na Ukrajině, uřezávají hlavu živému muži v uniformě s ukrajinskými znaky.

Informovala o tom deník Mirror, který zároveň upozornil, že nemůže potvrdit pravost videa. Některá ukrajinská média uvádějí, že ruští invazní vojáci tímto způsobem zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Ukrajinský ministr zahraničí přirovnal Rusko k takzvanému Islámskému státu. Podle Kremlu je video strašné a jeho pravost je třeba ověřit.

Krátce poté, co se toto video objevilo, napsal na Twitteru vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak prohlášení. ,,Za všechno bude odpověď a odpovědnost, musíme zjistit, kdo to byl a kdo to udělal, toto je neodpustitelné.“ Jermak neupřesnil, čeho přesně se jeho příspěvek týkal, ale některá ukrajinská média spekulují, že mohlo jít o reakci na kruté video.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na záběry uvedl, že je třeba, aby je svět zcela necenzurovaně viděl. ,,Toto je video Ruska, takového, jaké doopravdy je,“ řekl Zelenskyj ve videu zveřejněném na Facebooku. ,,Je to něco, co nikdo na světě nemůže ignorovat. Jak snadno tato zvířata zabíjejí. Na nic nezapomeneme a vrahům neodpustíme. Právní odpovědnost bude za všechno,“ napsal v příspěvku.

Podle portálu Ukrajinska pravda video, které bylo 8. dubna zveřejněno na proruském kanálu, údajně natočili žoldáci z ruské Wagnerovy skupiny. Video dle všeho ukazuje bezhlavá těla dvou ukrajinských vojáků ležící na zemi vedle zničeného vojenského vozidla. Ruské účty na sociálních sítích tvrdí, že záznam byl natočen poblíž Bachmutu na východě Ukrajiny.

Zdroje: Mirror, Ukrajinska pravda, Twitter