Rusové zabezpečují svou energetickou infrastrukturu. Instalují sítě proti ukrajinským dronům a vyhlásili tendr na aktivní obranu

Přidat na Seznam.cz

V Rusku se energetické společnosti připravují na ochranu vlastní infrastruktury proti případným náletům dronů, píše portál Militarnyi.

Největší ruská elektrárenská společnost Rosseti vyhlásila tendr na vývoj standardů pro ochranu rozvoden elektřiny a dalšího vybavení. Dokument, který má být vypracován do 1. května 2025, popisuje pravděpodobná rizika spojená s rušením provozu zařízení elektrické sítě a poškozením drahého elektrického zařízení v důsledku náletů.

Budoucí standard ochrany počítá s vývojem systému, ve kterém bude aktivní složka zastoupena pomocí detekce dronů a jejich dalšího bránění. Pasivní ochrana zahrnuje výstavbu ochranných konstrukcí z betonových bloků a antifragmentačních sítí kolem objektů, aby se minimalizovaly škody v případě zásahu dronu.

Ruská ropná společnost Bashnefť nainstalovala sítě proti dronům, které mají chránit klíčová zařízení ve svých rafineriích před možným útokem Ukrajiny, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Ruské společnosti, které prodávají takovou obranu, ukazují na svých webových stránkách velké kovové sítě, které téměř úplně pokrývají budovy ropných rafinérií ze všech úhlů. Jsou podepřeny kotvícími lany, která se připojují ke kovovým sloupům zapuštěným v zemi.

Zvláštní pozornost si zaslouží také záměry ruské vlády vytvořit vlastní protidronové jednotky podobné ukrajinským mobilním týmům AA. Takové jednotky se plánují nasadit v několika ruských kombinovaných armádách, v Leteckých a kosmických silách a v Silách protivzdušné obrany. Mobilní protiletadlové týmy mají být vyzbrojeny protiletadlovými kanóny ZU-23-2 na podvozku nákladního automobilu a také pickupy s těžkými kulomety. Součástí nových jednotek má být také vybavení pro elektronický boj a systémy kouřové clony.

Zdroj: Militarnyi, Ukrajinska Pravda