Rusové za měsíc dobyli méně než 0,04 % ukrajinského území. Stálo je to tisíce vojáků

Přidat na Seznam.cz

V únoru se Rusku podařilo dobýt méně než 0,04 % ukrajinského území, a to i s těžkými ztrátami na životech i počtech vojenské techniky, uvádí deník Business Insider s odkazem na údaje expertů z Institutu pro studium války.

Tento územní zisk je podobný tomu, o kterém informovala sledovací skupina War Mapper, podle níž se Rusku v únoru podařilo zvětšit území, které kontroluje na Ukrajině přibližně o 0,01 %, což je asi 85 kilometrů čtverečních.

Rusko získalo toto nepatrné množství půdy, zatímco ztratilo tisíce vojáků a mnoho kusů vojenské techniky. NATO 14. února uvedlo, že Rusko zahájilo dlouho očekávanou ofenzivu po měsících zimní patové situace a poté, co bylo dříve ve válce zatlačeno zpět na východ země.

Mizivé zisky

„Rusko postupuje, pokud vůbec, v metrech, nikoli v kilometrech,“ popsalo britské Ministerstvo obrany potupnou situaci ruských ozbrojených sil na Ukrajině, jak informoval deník Financial Times.

Jeden z vysoce postavených amerických diplomatů rovněž zkritizoval ruský postup: „Rusko prohlásilo, že zahájilo novou ofenzivu. Pokud je to tak, tak je to velmi ubohé,“ nešetřil ostrými slovy.

Zdroje: Business Insider, Financial Times, War Mapper