Rusové útočí na ukrajinskou energetiku

Přidat na Seznam.cz

Rusové opět zaútočili na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. V noci ze 7. na 8. května došlo k útoku za použití leteckých a útočných dronů. K útoku byly použity drony Šáhid 136 a několik druhů střel, odpálených z bombardérů Tu-95MS.

Ukrajinci čelí dalším útokům na energetickou infrastrukturu. V Kyjevě byl ve 2:47 vyhlášen poplach kvůli aktivitě ruských letadel. Poplach byl zrušen po 6:00.

Serhij Popko, ředitel kyjevské městské vojenské administrativy, uvedl, že střely mířící do Kyjeva byly sestřeleny protivzdušnou obranou. Podle informací nedošlo v hlavním městě Ukrajiny k žádným zraněním a žádné budovy nemyly poškozeny.

Ch-101 je ruská strategická řízená střela, jejíž dosah je asi 4,5-5,5 tisíc km. Hmotnost jednotlivé střely je asi 2,2-2,4 tuny. V případě střel Ch-55 a Ch-555 je dosah 3 a 2,8 tisíc km. Hmotnost střely je asi 1,7 tuny.

Střelba na ukrajinskou infrastrukturu

Na webu Defense Express se můžeme dočíst, že Rusové k útokům na energetickou infrastrukturu použili mimo jiné balistické střely Iskander, drony Šáhid-136 a střely Kinžal.

Přestože ukrajinská obrana dosáhla vysoké účinnosti, Rusové způsobili poškození objektů sloužících k výrobě a přenosu elektrické energie. Na rozdíl od Kyjeva utrpěla jiná místa na mapě Ukrajiny v důsledku útoků četné otřesy.

Ihor Klymenko, ministr vnitra Ukrajiny, uvedl, že došlo k poškození nejen infrastrukturních objektů, ale také asi 30 bytových a veřejných budov. Poškozeny byly také automobily a v Zaporží byla poškozena budova hasičské a záchranné služby.

Zdroj: WP tech, Defense Express