Rusové staví továrnu. Chtějí stavět íránské drony Shahed-136

Přidat na Seznam.cz

V Rusku se v současné době staví nejmodernější továrna, jejímž hlavním cílem je vyrábět v průmyslovém měřítku bezpilotní letouny kamikadze s názvem Shahed-136. Tyto špičkové stroje byly navrženy Íránem. Podle zpráv plánuje Moskva tyto bezpilotní letouny použít k útokům na ukrajinská energetická zařízení.

Potvrzení o konstrukci zařízení lze nalézt na satelitních snímcích, které byly pečlivě analyzovány a popsány ve zprávě amerického Institutu pro vědu a národní bezpečnost. Podle analýzy tohoto prestižního think tanku se stavba, která je v současné době ve výstavbě, nachází přibližně 800 km východně od Moskvy, v Tatarstánské oblasti. Toto zařízení má být místem pro rozsáhlou výrobu bezpilotních letounů Shahed-136, píše portál ArabNews.

Zpráva ISIS uvádí, že USA ani jejich spojenci se nerozhodli uvalit sankce na vlastníka továrny, společnost JSC Alabuga, ani na její přidružené společnosti. Zpráva konstatuje, že je „zásadním, ale opožděným krokem“, aby Washington uvalil sankce na vlastníka továrny a s ním spojené společnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval svou zemi, aby se připravila na ruské útoky na svou energetickou infrastrukturu. V loňském roce během zimy Rusko pravidelně útočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Bezpilotní letouny Šahed-136 v Rusku
Úplné specifikace íránských dronů Shahed-136 nejsou dosud známy. Je však známo, že se jedná o bezpilotní letouny, které Rusko pravidelně používá mimo jiné k útokům rojem. Podle některých zdrojů má Shahed-136 dosáhnout doletu přes 2 000 km, ale skutečný údaj se odhaduje na zhruba polovinu této hodnoty, tedy 1 000 km.

Přibližná cena jednoho bezpilotního letounu Shahed-136 je přibližně v přepočtu přibližně 457 000 korun.

Zdroj: isis-online.org, ArabNews