Rusové sťali vojáka ukrajinské armády, ukazují snímky. Hlavu nechali vystavenou na bojovém vozidle

Přidat na Seznam.cz

Ruští okupanti uřízli hlavu příslušníkovi ukrajinských ozbrojených sil v Doněcké oblasti, ukrajinská prokuratura dlouho neotálela a zahájila vyšetřování, píše server Ukrajinska Pravda.

Dne 17. června 2024 obdržela ukrajinská armáda informaci, že představitelé jedné z jednotek ruských okupačních sil ve Volnovachském okrese Doněcké oblasti nařídili svým podřízeným, aby nezajímali vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny a uřízli jim hlavy.

Při provádění leteckého průzkumu na jedné z bojových pozic v Doněcké oblasti objevili ukrajinští vojáci poškozené obrněné vozidlo ukrajinských obranných sil. Nacházela se v něm uříznutá hlava ukrajinského obránce.

„Jedná se o strašné barbarství, které nemá v 21. století místo. A je to další důkaz, že válečné zločiny páchané agresorem nejsou ojedinělými incidenty, ale plánovanou strategií ruského režimu. Tyto zločinné rozkazy byly vydány na úrovni vedení praporů a rot okupačních sil. Tyto zločiny nenecháme bez trestu. Vyzývám celý civilizovaný svět, aby tuto teroristickou zemi izoloval a potrestal,“ uvedla ukrajinská strana.

Takové jednání představuje hrubé porušení článků Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci a Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám a o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů, píše server Sloivodilo.

V rámci vyšetřování jsou přijímána veškerá nezbytná opatření ke zjištění okolností incidentu. Prověřuje se zapojení konkrétních ruských vojáků do spáchání tohoto trestného činu.

Zdroj: Ukrajinska Pravda a Sloivodilo