Rusové se vytasili s novou zbraní. Na Ukrajinu padají jedenapůltunové klouzavé bomby

Přidat na Seznam.cz

Ruské jednotky použily proti Ukrajině novou kluznou bombu, která může nést více než tunovou hlavici. Ta je určena k zasahování vysoce chráněných objektů a je vybavena satelitním navigačním systémem. Informuje o tom deník Ukrajinska pravda.

První použití nové bomby UPAB-1500B bylo zaznamenáno proti objektu v Černihivské oblasti, kde byl nalezena část bomby. Zda byl objekt zničen a zda výbuch způsobil nějaké oběti, není v tuto chvíli jasné.
,,Hlavní hrozba použití bomby UPAB-1500B spočívá v tom, že se jedná o bombu klouzavého typu, je vybavena inerciálním a satelitním navigačním systémem a má bojovou hlavici o hmotnosti 1 010 kilogramů,“ uvedl portál Ukrajinska pravda.

,,Taková bomba je určena k zasažení vysoce chráněných objektů. Bomba může být shozena až 40 kilometrů od cíle, k čemuž musí její nosič vystoupat do výšky 14 kilometrů,“ napsal deník Morning express. Bomba byla poprvé ukázána na výstavě MAKS 2019, kde ji představil ruský výrobce zbraní Tactical Missiles Corporation s tím, že již byla plně otestována a zavedena do letectva Ruské federace.

Jak bylo právě předvedeno v Černihivské oblasti, ruští vojáci již byli vycvičeni a jsou schopni ji plně zapojit do bojů na Ukrajině. Ruští útočníci při své invazi na Ukrajinu hojně využívají letecké bomby, z nichž nejznámější byl loňský útok na divadlo v Mariupolu v Doněcké oblasti.

Zdroje: Ukrajinska pravda, Morning express