Rusové se snaží prorazit v několika oblastech. Ve směru na Bachmut používají Rusové novou taktiku

Přidat na Seznam.cz

Situace na ukrajinské frontě je v současné době obtížná, ale pod kontrolou. Rusové se nejvíce soustředí na oblasti Novopavlovka, Bachmut a Avdijivka. Ruské síly částečně vstoupily do Očeretyne a snaží se obklíčit ze stran město Časov Jar, informuje agentura UNIAN.

Mluvčí operačně-strategické skupiny armády Nazar Vološyn uvedl, že Rusko nasadilo k prolomení ukrajinské armády směrem na Novobachmutivku-Očeretyne další vojenské zálohy.

,,Dvě třetiny vesnice Očeretyne jsou pod kontrolou obranných sil a část osady, do které nepřítel pronikl, je pod naší palebnou kontrolou. Nepřítel je zde zablokován a jsou přijímána všechna opatření k jeho odražení odkudkoli. Boje pokračují,“ zhodnotil situaci na bojišti Vološyn.

Rusko se pokouší dobýt klíčové město Časov Jar, snaží se jej obejít přes Bohdanivku a Ivanivske. Soustředí se na prolomení obrany západně od Bachmutu, aby dosáhlo kanálu Siverskyj Doněc-Donbas. To mu umožní zmocnit se města Časov Jar a postupovat dále do Kramatorské oblasti.

Podle Vološyna se ruské síly snaží obklíčit Časov Jar, ale za posledních sedm dní se jim to nepodařilo. Jejich cílem je také obsazení Ivanivske a předměstí Bohdanivky, kde probíhají aktivní boje. Ruské snahy o sladění obranné linie a linie bojové konfrontace při útoku na Andrijivku a Klišivku údajně nejsou úspěšné. Zejména v oblasti Kliščivky dochází k nárůstu zneškodněných ruských vojáků.

,,Nepřítel se přeskupuje, přináší munici a snaží se odminovat naše zaminovaná území. Ale nedaří se mu to,“ řekl mluvčí operačně-strategické armády.

Nová ruská taktika na frontě

Ukrajinský důstojník dělostřelectva 4. brigády rychlého nasazení nedávno řekl, že Rusové v oblasti Bachmutu změnili svou válečnou taktiku, píše server New Voice of Ukraine. Už loni byly ukrajinské síly svědky útoků obrovské masy vojáků, kteří byli v podstatě posláni na smrt. Nyní si však lze všimnout kombinace různých taktik.

Rusko se snaží Bachmut nebo východní frontu, území dlouhé desítky až stovky kilometrů, překročit různě. K tomu ruské síly využívají velkého množství obrněných vozidel, bezpilotních letounů a vysoce přesných projektilů. To se ještě před rokem na frontě nedělo. I nadále používají taktiku malého postupu skupin o několika lidech. Kromě toho využívají k ostřelování dělostřelectvo a také přesně naváděné letecké pumy.

Zdroj: UNIAN, New Voice of Ukraine