Rusové se připravují na druhou fázi ofenzívy v Charkovské oblasti a přesouvají zálohy

Přidat na Seznam.cz

Nahromadění ruských sil v Charkovské oblasti naznačuje, že se pravděpodobně budou snažit vytlačit ukrajinské síly z kriticky důležitých oblastí bojiště na východě Ukrajiny a vytvořit tzv. nárazníkovou zónu na severu Charkovské oblasti. Tímto způsobem hodlají Rusové zahájit druhou fázi své ofenzívy v Charkovské oblasti.

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskyj a Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny 30. května oznámili, že ruské síly přesouvají své jednotky z jiných front a výcvikových prostorů do oblasti Strilecha-Lyptsi (severně od Charkova) a Vovčanska (severovýchodně od Charkova).

Oleh Syněhubov, náčelník vojenské správy Charkovské oblasti, prohlásil, že ruská vojska přesouvají zálohy na fronty Lypce a Vovčansk s cílem přitáhnout a zakořenit co nejvíce ukrajinských sil na severu Charkovské oblasti a udržet tam současné tempo ruské ofenzívy, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

ISW nadále odhaduje, že ruské síly pravděpodobně zadržují mnoho záloh Severní skupiny sil, dokud nedosáhnou plánované konečné síly 50 000-70 000 osob, píše deník RBC-Ukraine. Podle analytiků ISW však Severní skupina sil ani na horní hranici uvedené konečné síly nebude mít potřebnou pracovní sílu k provedení úspěšné operace k dobytí Charkova.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, RBC-Ukraine