Rusové provádí špionážní operace ve vodách států NATO. Rusko může plánovat sabotáž plynovodů a energetické sítě

Přidat na Seznam.cz

Ruská vojenská rozvědka a námořní síly provádějí průzkum mořského dna a kritické infrastruktury Dánska, Norska, Finska a Švédska, uvádí server Mil.

Rusko provádí mapování s velkým počtem vojenských a civilních lodí, které plují kolem skandinávských vod a zjišťují objekty na mořském dně a špehují infrastrukturu. V hledáčku rozvědky byly větrné elektrárny na moři, plynovody, síť komunikačních a energetických přenosových kabelů, informovalo dánské médium DR.

Podle dánských zpravodajských služeb je cílem těchto operací plánování sabotáží proti skandinávským zemím, včetně přerušení elektrických kabelů a komunikací přes Atlantik a se zbytkem Evropy.

,,V případě konfliktu se Západem budou připraveni a budou vědět, kde zasáhnout, pokud budou chtít paralyzovat dánskou společnost,“ uvedl Anders Henriksen, vedoucí kontrarozvědky Dánské bezpečnostní a zpravodajské služby (DSIS).

Podivná loď s ještě podivnější posádkou

Během vyšetřování zachytil tým novinářů rádiovou komunikaci lodi ruského námořnictva, která se jmenuje Admirál Vladimirskij. Oficiálně se tato loď zabývá výzkumem mořského prostředí, ale podle média DK se používá také k průzkumným misím.

Loni v listopadu loď obeplouvala Kattegatský průliv poblíž dánského poloostrova Jutsko s vypnutými sledovacími systémy (transpondéry), což naznačuje, že loď nechtěla být viděna. Přesto loď nepřetržitě vysílala rádiové zprávy na námořní základnu v Rusku s informacemi o své poloze.

Na základě zachycených rádiových zpráv se novinářům DR podařilo určit přibližnou polohu ruské lodi, načež se posádka vydala na moře a loď našla ve vodách mezi dánskými poloostrovy Sjælands Odde a Grenaa.

Když se rychlý člun přiblížil k lodi, objevilo se na palubě několik mužů se zakrytými obličeji, včetně uniformovaného muže v neprůstřelné vestě, který byl ozbrojen útočnou puškou. Tehdy bylo novinářům jasné, že Rusové v těchto vodách nebyli na to, aby pozorovali velryby a řasy.

Kabeláž

Nezávislý námořní analytik Sutton odhaduje, že loď nejspíš mapovala přesnou polohu energetických kabelů na mořském dně směřujících k větrným elektrárnám na moři.

Tuto verzi potvrzuje i kapitán dánského námořnictva a vojenský analytik Jens Wenzel Krisoffersen z Kodaňské univerzity, který rovněž analyzoval trasu lodi. Trvá na tom, že loď systematicky proplouvala a zastavovala v blízkosti pobřežních větrných elektráren poblíž řady zem, uvádí server Mil.

Zdroje: Mil, DR, redakce