Rusové pronikají na okraj Avdijivky, potvrzuje starosta města. Snímky ukazují postup ruských jednotek

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Institut pro studium války (ISW) ukázal nové satelitní snímky, které zobrazují mírný postup ruských jednotek v jižní části Avdijivky. Postup ruského vojska na okraji města potvrdil také šéf vojenské správy města Vitalij Barabaš v televizním vysílání, uvádí deník Kyiv Post.

Ukrajinská armáda zažívá náročné chvíle, protože nepřátelské jednotky se snaží obklíčit město z jihu i severu. Barabaš potvrdil, že se Rusko snaží odříznout koksovnu, která slouží jako klíčová pevnost v obraně města. Uznává, že ruské síly již vstoupily na předměstí Avdijivky, Ukrajina je však v jejich odrážení nadále úspěšná. Nelze říct, že město bylo dobyto. 

,,Síly nepřítele jsou mnohonásobně větší. Občas na telegramových kanálech čtu, že Avdijivka už padla. Nic takového neexistuje,“ řekl.

Rozhodně nemůže říct, že by bylo vše ztraceno. I když satelitní snímky z války ukazují mírný postup ruských jednotek v ulicích jižní části města. Ruský vojenský bloger informoval, že Rusko postoupilo o 300 metrů podél 500 metrů široké fronty zahrnující tři ulice. 

Šéf vojenské správy města již na začátku tohoto týdne varoval, že ruská snaha o dobytí Avdijivky je stále aktuální, píše deník Kyiv Post. Navzdory tomu, že při pokusech o obsazení města zahynuly již desítky tisíc ruských vojáků. Avdijivka má pro Rusy hlavně strategický význam. Dobytí této „brány do Doněcka“ by Rusku přinesla vítězství, které by mohlo oslavovat před nadcházejícími prezidentskými volbami. 

Raketové útoky 8. února

Rusko na Avdijivku útočí nejen pozemními silami, ale také ze vzduchu. Při nedávném raketovém útoku, kdy ruské síly vypálily dvě rakety, byla zabita starší žena. Navzdory tvrdým bojům v Avdijivce zůstává více než 900 obyvatel, kteří se den co den vystavují smrtelnému nebezpečí, informuje deník Ukrainska Pravda

Zdroj: Kyiv Post, Ukrainska Pravda