Rusové přitvrzují. Chtějí odebírat občanství za velezradu

Přidat na Seznam.cz

Navrhované změny ruského zákona by umožnily odebírat občanství za zradu nebo diskreditaci vojenské operace na Ukrajině, informovala ve středu ruská média.

Pozměňovací návrhy o odebrání nabytého ruského občanství se týkají zrady, diskreditace speciální vojenské operace“, citoval portál France24 Konstantina Zatulina, prvního místopředsedu parlamentního výboru pro záležitosti Společenství nezávislých států.

Navrhované změny zákona o občanství byly předloženy výboru k posouzení. Rusko označuje svou invazi na Ukrajinu za speciální vojenskou operaci, zatímco Ukrajina a její spojenci tvrdí, že jde o eufemismus pro plnohodnotnou agresi s cílem zmocnit se ukrajinského území.

Kreml tvrdí, že většina Rusů jeho akce na Ukrajině podporuje, a průzkumy veřejného mínění toto tvrzení potvrzují. Statisíce lidí, kteří s tím nesouhlasí nebo se bojí odvodů, však již ze země uprchli a těm, kteří zůstali, hrozí dlouhé tresty vězení, pokud se odváží zdiskreditovat armádu. Za takovou „diskreditaci“ armády hrozí trest odnětí svobody případně odebrání ruského občanství, uvádí portál The Times. Za úmyslné šíření nepravdivých informací o ruské armádě může jít viník za mříže až na 15 let.

Zdroje: The Times, France24