Rusové převezli na okupovaný Krym nejnovější systémy protivzdušné obrany S-500, řekl šéf ukrajinské rozvědky

Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda rozmístila na dočasně okupovaném Krymu nejnovější prvky protiletadlového raketového systému S-500. Uvedl to šéf Státní zpravodajské služby Kiril Budanov.

Podle Budanova ruští okupanti posilují svůj systém protivzdušné obrany. „Nyní se objevily nejnovější prvky S-500. Jedná se v podstatě o jejich zkušební použití. Ale už se tam (na Krymu) objevily,“ řekl Budanov.

Ruský protiletadlový raketový systém S-500 je podle otevřených údajů novou generací protiletadlových raketových systémů, píše děník NV. V roce 2021 ruský vicepremiér Jurij Borisov uvedl, že systém S-500 je údajně sériově vyráběn. Okupanti také plánovali vyvinout lodní verzi slibných systémů protivzdušné obrany S-500.

Šéf rozvědky dodal, že ruští okupanti nadále využívají Krymský most k přesunu především vojenského personálu a některých dalších nákladů, uvádí RBC-Ukraine. „Kerčský most se vždy používal a používá, a dokud tam bude, bude se používat. Je pravda, že trajekty převážejí většinu nákladu, ale most se také používá především pro personál. Nákladu je sice méně, ale je to hlavní cesta pro personál,“ řekl.

Zdroj: NV, RBC-Ukraine