Rusové používají chemické zbraně při útoku na Očeretyne. Situace je obtížná

Přidat na Seznam.cz

Ruské síly nasazují chemické zbraně ve snaze obsadit vesnici Očeretyne v Doněcké oblasti, uvedl Nazar Voloshyn, mluvčí ukrajinské Khortytské skupiny vojsk, dne 23. dubna. Informuje o tom The Kyiv Independent.

Zakázané látky

Voloshyn uvedl v příspěvku na Telegramu, že vojáci Moskvy používají „celý arzenál dostupných zbraní… včetně chemických jedů“ proti ukrajinským pozicím a popsal situaci jako „obtížnou“.

I když neupřesnil přesné typy chemikálií, které jsou nasazovány, bylo zaznamenáno mnoho případů použití dusivých a slzných plynových granátů, často shazovaných z dronů, od samotného začátku plného útoku, s výrazným nárůstem incidentů v roce 2024.

Ruské námořní pěchotní jednotky samy potvrdily použití zakázaných chemických zbraní ve vesnici Krynky, nacházející se 30 kilometrů severovýchodně od Chersonu, jak uvedl Institut pro studium války (ISW) dne 23. prosince.

Plynové látky pro potlačení nepokojů, jako je slzný plyn, jsou považovány za chemické zbraně, když jsou používány na bojišti, a jako takové jsou zakázány v boji podle Ženevského protokolu z roku 1925.

Časov Jar

Očeretyne je vesnice asi 50 kilometrů jižně od Časov Jar a momentálně je střediskem ruských vojenských snah o rozšíření svého území v Doněcké oblasti. Voloshyn uvedl 22. dubna, že odhadem 20 000 až 25 000 ruských vojáků se snaží ovládnout Časov Jar a okolní osady.

Časov Jar leží asi 10 kilometrů na západ od Bachmutu v Doněcké oblasti a 50 kilometrů severně od Avdiivky, měst, která byla dříve Rusy obsazena v květnu 2023 a v únoru 2024, respektive.

Ruské vojenské jednotky se soustředí na úsilí poblíž Časov Jar, který považují za klíčový bod pro další postup směrem k Kostiantynivce, Kramatorsku a Slovjansku, jak informovala ukrajinská armáda.

V rozhovoru s NBC News zveřejněném 21. dubna prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil obavy, že Rusko se může pokusit obsadit Časov Jar do 9. května.

Tento den je v Rusku Den vítězství, silně militarizovaný svátek připomínající vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem během druhé světové války. Zelenského prohlášení se shodují s těmi, které učinil ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj 14. dubna v souvislosti s zhoršující se situací v regionu, kdy dochází k nedostatku ukrajinské munice a zásob.

Zdroj: The Kyiv Independent, Telegram