Rusové posílají na Ukrajinu tanky T-54 vyrobené za dob Stalina

Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda se dostala opravdu do úzkých a proto se rozhodla začít stahovat z Dálného východu zachovalé sovětské tanky T-54 a posílat je vlakem na ukrajinskou frontu. Tento fakt dokazuje mnoho videí zveřejněných na sociálních sítích.

Na Twitteru o tom informovala běloruská nezávislá organizace Nexta: ,,Tanky vytvořené za Stalina jsou odváženy a převáženy ve vlacích z Dálného východu. Je to poprvé od začátku války na Ukrajině, kdy byly tanky T-54 staženy ze skladů,“ píše Nexta.

Analytici neinformovali o možnosti nebo způsobu nasazení strojů na frontě, ale upozornili, že stažení tanků téměř muzejní kvality jasně ukazuje na vážné problémy se zásobováním ruských ozbrojených sil obrněnou technikou. Tanky T-54, později modernizované na T-55, vyráběl sovětský režim jako své hlavní bojové tanky v letech 1947-1981, píše deník Daily Mail.

Tyto stroje stále vlastní a používá asi 50 zemí. Bylo jich vyrobeno více než 95 tisíc, což z nich činí nejvyráběnější tanky na světě. T-54 a T-55 byly nasazeny v mnoha konfliktech a krizích. Sověti je použili při intervenci v Maďarsku v roce 1956, Československo v roce 1968, píše portál Bussines Insider. Tanky se účastnily intenzivních bojů ve válkách na Blízkém východě, ve Vietnamu a v Afghánistánu. Tisíce těchto tanků jsou stále zachovány a připraveny k opětovnému nasazení v zemích bývalého východního bloku.

Zdroje: Bussines Insider, Nexta, Daily Mail