Rusové podporovali válku, dokud ji sledovali z gauče. Teď nastala ve společnosti změna nálady

Přidat na Seznam.cz

Ještě před nucenou mobilizací, vyhlášenou Putinem, se většina ruské společnosti přikláněla k podpoře konfliktu na Ukrajině. Jakmile se důsledky války dostali k lidem domů a zabíjení přestalo být něco, co jen sledovali z gauče, nálada se obrací směrem k ukončení agrese.

Probíhající ruské vojenské porážky na Ukrajině a mobilizace rychle ochlazují podporu veřejnosti pro válku. Zpravodajský server Meduza získal přístup k výsledkům průzkumu veřejného mínění objednaného Kremlem „pouze pro interní použití.” Podle studie provedené Federální ochranou (FSO) 55 procent Rusů upřednostňuje mírové rozhovory s Ukrajinou, zatímco jen čtvrtina respondentů stále podporuje pokračování války.

Politický konzultant, který často spolupracuje s Kremlem, hovořil s Meduzou a vysvětlil, že „nejlepší je neodhalovat dynamiku“ měnících se postojů Rusů k válce. Pro Kreml je tedy dost nepříjemné zjištění, že se postoje Rusů k válce se otočily. Ještě v červenci 2022, se pro ukončení války směrem mírovými jednáními, vyslovilo pouze 30 procent respondentů průzkumu. Při porovnání nových výsledků s výsledky shromážděnými v létě je tento posun zřejmý:

Válka přišla k lidem domů a už ji nechtějí

Změnu nálady ve společnosti lze zaznamenat poté, co Putin vyhlásil mobilizaci. Něco je sledovat válku z gauče a něco jiného, když se lidí a rodin začne dotýkat osobně. A Rusové vyjadřují naprostou neochotu účastnit se války osobně. Válku podporovali do té doby, dokud se jich netýkala.

„Rusové ocitli tváří v tvář rozpadu svého každodenního života a pocitu ohrožení. Ke změně názorů přispívá i jejich ztráta víry ve vítězství a absence přesvědčivého popisu toho, jak přesně by Rusko mohlo zvítězit“, říká sociolog Grigorij Judin.

Lidé z Kremlu, kteří hovořili s Meduzou, však uvedli, že v administrativě panují jen malé obavy z možných masových protestů, i když připustili, že „je lepší nezvyšovat teplotu a nerozčilovat lidi, pokud to není nutné“. Ruská státní média a propagandistické kanály navíc již dostaly instrukce „nezabývat se válkou“. Nyní dostávají masmédia pokyn, aby se místo toho zaměřila na „pozitivnější agendu“.

Zdroj: Meduza, Grigorij Judin, redakce