Rusové nutí ukrajinské studenty na okupovaných územích vytvářet zákopové svíčky pro vojáky

Přidat na Seznam.cz

Ruské úřady na okupované Ukrajině nutí studenty vyrábět zákopové svíčky pro vojáky, informoval na Facebooku zmocněnec Nejvyšší rady pro lidská práva Dmytro Lubinec. Tuto informaci viděla také agentura Ukrinform, píše deník Kyiv Independent.

Podle Lubince ruská propaganda prezentuje výrobu zákopových svíček studenty jako „veřejnou iniciativu“. Studentům jsou navíc za účast na této činnosti nabízeny třídní zápočty. Tato iniciativa je jen jedním z mnoha opatření, které Rusové vnucují studentům a dětem v dočasně okupovaných oblastech.

Významnou roli v této propagandě hrají takzvaná vojensko-patriotická hnutí, včetně známé JunArmii (Armády mládeže). Kromě toho jsou ve školách zaváděny „kadetní třídy“, kde jsou děti podrobovány převýchově a nepřátelskému vyprávění, které je mentálně připravuje na válku proti vlastní zemi, Ukrajině.

„Všechny tyto akce nepřítele jsou zaměřeny na vymazání identity ukrajinských dětí,“ zdůraznil Lubinec. „Mezinárodní společenství musí na tyto ruské kroky reagovat, protože jde o porušení mezinárodního humanitárního práva a Ženevských konvencí.“

V souvislosti s tím, jak již dříve informovala agentura Ukrinform, Rusové plánují na dočasně okupovaných územích zřídit fiktivní „vzdělávací“ orgán. Tento orgán by měl mít kontrolní funkci, což dále dokládá snahu o kontrolu a ovlivňování vzdělávacího systému v těchto oblastech.

Zdroj: Ukrinform, Kyiv Independent