Rusové na okupovaném Krymu stále častěji sestřelují vlastní letadla, tvrdí ukrajinští partyzáni

Přidat na Seznam.cz

Partyzánské hnutí Ateš zjistilo, že ruská armáda na okupovaném Krymu poslední dobou stále častěji sestřeluje svá vlastní letadla. Hlavním důvodem mají být časté ukrajinské útoky v této oblasti, uvádí server Ukrinform.

Mezi Rusy údajně roste napětí kvůli neustálým ukrajinským náletům bezpilotních letounů a raket, které ohrožují místní vojenské objekty. Proto prý vojenské vedení nařídilo velitelům systémů protivzdušné obrany, aby sestřelovali hrozby. A to navzdory problémům Rusů se systémy detekce a rozpoznáváním cílů „přítel nebo nepřítel“. Velitelé protivzdušné obrany jsou nuceni provádět pokyny v manuálním režimu, proto často dochází k úderům na jejich vlastní vzdušné cíle.

V posledních týdnech 12. protiletadlový raketový pluk 31. divize protivzdušné obrany Ruské federace sestřelil 2 ruská vojenská letadla, poznamenali partyzáni. Na konci března divize protivzdušné obrany Pancir této jednotky sestřelila stíhačku Su-27, jejíž systém byl umístěn poblíž Inkermanského zálivu v Sevastopolu na Krymu. Začátkem dubna byl jinou posádkou skupiny na západním pobřeží Krymu sestřelen vrtulník Mi-24. Tato posádka sídlila na letecké základně v Saki.

Navzdory těchto chybám ze strany ruských jednotek tyto ruské jednotky nadále slouží a nedostávají za své prohřešky žádné penalizace. Ruské vedení totiž bere tyto problémy v úvahu.

Sestřelení ruského průzkumného letounu A-50 Ukrajinou

Začátkem tohoto roku Ukrajinci hlásili sestřelení ruského vojenského průzkumného letounu A-50 nad Azovským mořem, informoval server DW. Podařilo se jim to poprvé od zahájení invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Ukrajinská armáda sice neuvedla, jakým způsobem došlo k útoku na ruský letoun. Spekuluje se o tom, že Ukrajina použila rakety Patriot, které mají potřebný operační dosah 160 kilometrů. Ukrajinská armáda musela přesunout tyto výkonné systémy poblíž frontové linie, což je poměrně riskantní krok. Ukrajina však sestřelením A-50 ukázala, že je schopna působivých úspěchů na bojišti i za omezených zdrojů, které má k dispozici.

Zdroj: Ukrinform, DW