Rusové možná přišli o celou elitní výsadkovou brigádu ve Vovčansku o síle 30 tisíc vojáků

Přidat na Seznam.cz

Cílem ruské ofenzívy v Charkovské oblasti bylo pravděpodobně obsadit rozsáhlé a hluboké území, aby se těžké dělostřelectvo dostalo blíže k městu Charkov. Ruští velitelé možná doufali, že dosáhnou samotného Charkova.

To se však nestalo. Několik týdnů po zahájení ofenzívy uvízlo 30 000 ruských vojáků ve městě Vovčansk. Ukrajinští obránci údajně ve městě porazili elitní ruskou výsadkovou brigádu. Mnoho ruských útočníků odmítlo bojovat. Pokud se to potvrdí, bude to pro nové severní uskupení ruských vojsk, které zahrnuje asi sedm pluků a brigád, těžká ztráta.

A ruské ztráty ve Vovčansku mohou být ještě horší, protože přeživší příslušníci celého praporu – stovky vojáků – jsou již dva týdny uvězněni v chemickém závodě v centru města. Vojáci možná dlouho nevydrží. Ukrajinské letectvo provádí na chemický závod přesné bombardovací údery, které ho postupně mění v ruiny, píše deník RBC-Ukraine.

83. výsadková brigáda je, nebo byla, elitní skupinou – jednou z asi tuctu brigádních formací předválečného 40tisícového výsadkového sboru, uvádí portál Unian. Ještě v roce 2019 brigáda cvičila seskoky padákem do boje na svých lehkých obrněných vozidlech. Na Ukrajině 83. výsadková brigáda opustila padáky a bojovala jako mechanizovaná jednotka ve svých pásových obrněných transportérech a kolových obrněných transportérech. Brigáda, která se v reakci na ukrajinské útoky a příležitosti k ruským útokům přesouvala stovky kilometrů najednou, bojovala v roce 2023 na jihu země a letos na jaře se zúčastnila ruského obléhání východního města Časiv Jar.

Situace ve Vovčansku je nadále velmi napjatá. Podle náčelníka Charkovské oblastní vojenské správy Olega Sinegubova ve městě pokračují prudké pouliční boje. Ukrajinské síly obléhají skupinu ruských okupantů, kteří se uchýlili na území Agregátního závodu. Ruské jednotky se zase zuřivě pokoušejí prolomit obranu a odblokovat své druhy. Zároveň se objevují zprávy, že několik desítek útočníků je zablokováno v městském podniku.

Zdroj: RBC-Ukraine, Unian