Rusové mlátili unesené ukrajinské děti za to, že odmítly zpívat ruskou hymnu. Úředníci dětem říkají, že je rodiče opustili

Přidat na Seznam.cz

Poradkyně ukrajinského prezidenta pro práva dětí Daria Herasymčuková uvedla, že si děti po návratu z Ruska na Ukrajinu stěžují na bití a další tresty za to, že odmítaly zpívat ruskou hymnu, uvádí server UKR Inform.

Dodala, že za trest ukrajinské děti nesměly chodit na procházky a byly nuceny přepisovat ruské texty. Podle poradkyně jim bylo řečeno, že je rodiče opustili a že se nemají vracet na Ukrajinu, kde na ně nikdo nečeká.

„Ruští dozorci v zařízeních, kde jsou děti drženy, dělají vše, co jim jejich zvrácená představivost a fantazie dovolí,“ prohlásila Herasymčuková. Podle deníku Kyiv Independent představitelé Moskvy 18. října v okupovaném Chersonu oznámili organizovaný přesun Ukrajinců na východní břeh řeky Dněpr. Mnohá – převážně ruská média, to označila za evakuaci. Jde však o únos ukrajinských dětí s cílem vychovat z nich Rusy a vykořenit z nich vše ukrajinské.

Děti války

Od začátku ruské invaze 24. února 2022 bylo do Ruska uneseno přes 19 tisíc dětí, uvádí ukrajinská národní databáze Children of war. Podle ponuré statistiky 468 dětí zemřelo, 947 bylo zraněno, 408 zmizelo, 11 205 bylo nalezeno a 19 384 dětí bylo uneseno. Z těch se vrátilo pouze 361.

Zdroje: UKR Inform, Kyiv Independent, Children of War