Rusové, kteří utekli před mobilizací, mohou přestat panikařit. Je konec, zatím

Přidat na Seznam.cz

Rusové, kteří utekli před vojenským odvodem mohou přestat panikařit a vracejí se domů. Ruský prezident, podle informací TheMoscowTimes, ukončil chaotickou mobilizaci, která do ozbrojených sil přivedla statisíce lidí.

Muži, kteří opustili Rusko ve strachu, že budou posláni bojovat na Ukrajinu, se vracejí domů. Mobilizace je dokončena.

„S bratrem jsme se snažili najít si v Kazachstánu práci – přinejmenším fiktivní, abychom dostali povolení k pobytu, ale nic z toho nebylo,“ řekl 21letý Pavel z Moskvy, který se po třech týdnech pobytu ve středoasijské zemi vrátil do Ruska. Po počátečním spěchu, který podnítily zvěsti o uzavření hranic, se mnozí z nich ocitli tváří v tvář tvrdé realitě a snaze vyjít s penězi v neznámém městě, které na ně nečekalo zrovna s otevřenou náručí.

„Utekl jsem kvůli všeobecné panice,“ řekl deníku The Moscow Times a požádal o zachování anonymity, aby mohl mluvit svobodně. „Cesta nás stála 100 000 rublů (35 500 korun), ale co se stalo, stalo se.“

Ruská snaha odvést muže v bojovém věku, která začala koncem září, vyvolala nebývalý exodus lidí, kdy se vyprodávaly letenky a na pozemních hraničních přechodech se tvořily několikadenní fronty, protože se lidé snažili dostat co nejdříve ven. Kremelští představitelé údajně odhadli, že během necelých dvou týdnů opustilo zemi 700 000 mužů.

Nyní však nabírá na obrátkách proud mužů opačným směrem. Zdá se, že mnohé z nich ovlivnily oficiální sliby, že nikdo další nebude odveden. Putin v pondělí novinářům řekl, že „mobilizace je dokončena“ a ministr obrany Sergej Šojgu minulý týden uvedl, že Putinův cíl povolat 300 000 záložníků byl splněn.

Rusko před mobilizací zrušilo věkovou hranici pro profesionální vojáky, čímž otevřelo cestu k náboru většího počtu civilních odborníků pro ukrajinský konflikt, psal začátkem mobilizace web BBC.

Prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který umožňuje lidem starším 40 let přihlásit se do ozbrojených sil. Spodní hranice zůstala na 18 letech.

Zdroj: TheMoscowTimes, BBC