Rusové bojují v mokasínách a teniskách. Vybavení nám nedali, poslali nás na jatka, přiznali zadržení vojáci

Přidat na Seznam.cz

To, že Rusko do svých vojáků nechce investovat velké peníze, není žádným tajemstvím. Že jsou na tom vojáci až natolik špatně, že musí bojovat v teniskách, holínkách či mokasínech překvapilo mnoho předních politiků.

Jak dokazují veřejné záběry z války, které kolují sociálními sítěmi, ruští vojáci, kteří byli zdárně zadrženi ukrajinskou armádou na sobě nemají ani pořádné boty. Kromě toho, že jsou vojáci vyhladovělí a někteří z nich byli za zajeti dokonce vděční, mnoho z nich potvrdilo, že jsou i neskutečně promrzlí, uvádí portál Rádio Svobodná Evropa.

A není se čemu divit. Na Ukrajině se několik měsíců bojuje v zimě, dešti, sněhu a blátě a kvalitní vojenská obuv je tedy zcela zásadní součástí výbavy. Rusové na to ale zřejmě mají jiný pohled a posílají na frontu vojáky, kteří mají na nohou nedostačující boty. To je patrné i z video záznamu, který koluje po celém Twitteru.

Na videu jsou zveřejněni ruští vojáci, kteří jsou seřazeni jeden za druhým, zatímco kolem nich chodí ukrajinský voják, který s vlastním údivem začal natáčí jejich obuv. Někteří muži na sobě mají k všeobecnému překvapení mokasíny, jiní tenisky, ti šťastnější pak dokonce holínky. Žádný z nich však na sobě nemá obuv odpovídající daným podmínkám.

Podle samotných ruských vojáků, kteří byli zadrženi, jim v armádě neposkytli žádné vybavení, protože počítali s tím, že se živí a mladí zpět do Ruska nevrátí. „Jsme posíláni na jatka. Naši velitelé říkali, že jsme postradatelní a naše jediná šance na přežití je zranění v bitvě. Jeden prapor byl téměř úplně zničen. Prosím, pomozte nám. Nemůžeme se obrátit na nikoho jiného,“ říkali členové pluku, jenž bojoval u Avdijivky, jak uvádí portál BBC.

Zdroje: Rádio Svobodná EvropaBBC, Twiiter