Ruský způsob vedení války je naprostá tragédie, prohlásil ruský generál Leonid Ivašov
Od začátku války ruskou armádu provází nespočet chybných rozhodnutí na úrovni generálního štábu i polního velení. Ruský generál v záloze to pro The New York Times komentoval slovy, že Rusko ve své vojenské historii nikdy nedělalo taková hloupá rozhodnutí.
Když začala invaze, ruská armáda počítala s rychlým postupem na území o rozloze stovek kilometrů a ovládnutí Ukrajiny během několik málo dní. Důstojníci dokonce ve svých pokynech měli dovětek, aby si sbalili slavnostní uniformy a medaile pro triumfální přehlídku v Kyjevě.
Nic z toho se nekonalo a namísto rychlého vítězství se ocitá ruská armáda v troskách, počet padlých počítá na tisíce a dozajisté se jedná o největší strategickou pohromu od rozpadu Sovětského svazu. Ještě před válkou přitom byla ruská armáda považována za jednu z nejmocnějších.
Putin je přesvědčen o své neskonalé genialitě a nic mu nebrání v tom, aby nadále posílal tisíce ruských vojáků na jatka. Ruská selhání jsou ovšem hlubšího rázu. Rozhodnutí vpadnout na Ukrajinu je považování za čiré bláznovství a nebylo ani konzultováno s odborníky na úrovni vojenského velení.
Dalším velkým problémem ruské armády je obrovská míre korupce. Ačkoli režim Vladimíra Putina pumpoval do modernizace armády stovky miliard korun, většina z nich skončila v kapsách vysokých představitelů armády a v dodavatelském řetězci.
„Rusko nikdy ve své historii neudělalo tak hloupá rozhodnutí,“ řekl generál Ivašov, který proti válce s Ukrajinou vystoupil veřejně už na začátku února, tedy pár týdnů před tím, než ruská vojska do sousední země vtrhla.
Jak se hromadí neúspěchy na bojišti, vyvstávají obavy, kam až vůdce Kremlu je ochotný zajít. Vzhledem k tomu, že se nebrání k útoku na civilní cíle, je podle lidí z okruhu ruského prezidenta namístě, nepodceňovat nadále i hrozbu použití jaderné zbraně na ukrajinském území.
Zdroj: The New York Times, JapanTimes