Ruský vojenský expert naznačuje, že Kreml plánuje jaderné útoky na americké lodě

Přidat na Seznam.cz

Igor Korotčenko, ruský vojenský odborník, nedávno naznačil v ruské státní televizi, že Kreml zvažuje možnost zaútočit jadernými zbraněmi na americké lodě. Tato výhružka přišla jako reakce na rozhodnutí prezidenta Bidena povolit Ukrajině využívat americké zbraně dlouhého doletu k obraně proti ruským útokům v oblasti Charkova, píše deník NewsWeek.

Korotčenko prohlásil, že adekvátní odpovědí na toto opatření by bylo „totální zničení veškeré výrobní kapacity pro elektřinu na Ukrajině“ za použití zbraní dodaných USA Kyjevu. Dále se zmínil o ruských válečných lodích a ponorkách cvičících v Atlantickém oceánu při plavbě na Kubu. Naznačil, že mezi nimi mohly být i jaderné ponorky s úkolem čelit americkým letadlovým lodím, informuje deník The Times.

Během diskuse bylo upřesněno, že k takovému útoku by mohly být použity jaderné hlavice na raketách Cirkon. Moderátorka to označila za „speciální válku“, nikoli jadernou. Kubánské úřady mezitím potvrdily přátelské vztahy s Ruskem, ale uvedly, že ruské lodě nepředstavují hrozbu pro region.

Zatímco se Rusko chlubilo svými námořními silami, Pentagon sleduje dění, ale ruská cvičení nepovažuje za bezprostřední ohrožení Spojených států. V rámci televizní show obvinil moderátor USA z nezákonné okupace Guantánama na Kubě, kde mají Američané od roku 1903 námořní základnu.

Zdro: NewsWeek, The Times