Ruský voják: „Vzdal jsem se, když moji kamarádi spáchali sebevraždu.“

Přidat na Seznam.cz

Ruský voják Ruslan Anitin se na začátku května vzdal do ukrajinského zajetí. Nyní se v rozhovoru pro list The Wall Street Journal přiznal, že se k tomuto kroku rozhodl, když zůstal na bojišti sám. Když jeho zranění spolubojovníci spáchali sebevraždu, vzdal se muž ukrajinskému dronu kroužícímu nad oblastí.

Třicetiletý obyvatel Ruska, mobilizovaný na podzim, prošel před vysláním na frontu několikatýdenním výcvikem, během něhož se mu podařilo dvakrát vystřelit ze zbraně z dob SSSR. Po převozu na Ukrajinu nejprve budoval opevnění v okupovaném Lugansku, než byl v květnu poslán do Bachmutu.

Velitel jej a další dva rekruty vysadil několik set metrů od frontové linie a pak jim nařídil, aby se vydali na cestu k zákopům. Tam se setkali s bojovníkem Wagnerovy žoldnéřské skupiny, který jim vyhrožoval, že je zastřelí, pokud utečou nebo nesplní úkol. Navíc je hned varoval, že pokud se dostanou pod palbu Ukrajinců, nezachrání je.

Ruslan Anitin se vzdal do zajetí. Raději se stal zajatcem, než aby zemřel.
Když intenzivní minometná palba na chvíli utichla, tři muži se ve tmě odplazili do jiné části zákopů. Jak se později ukázalo, plazili se přes těla padlých.

Ráno 9. května se Anitin pokusil navázat kontakt s velením pomocí vysílačky, ale nikdo neodpovídal. Drony shazovaly na jejich pozice výbušné nálože a minometná palba neustávala.

Dva Anitinovi spolubojovníci byli vážně zraněni. Jednadvacetiletý Ivanov vytáhl kolík z granátu a přiložil si ho k hlavě, zatímco druhý muž se jednoduše zastřelil. Anitin zůstal sám.

Později odpoledne, když už neměl sílu se skrývat, vyšel ze zákopů a dal ukrajinskému dronu, který kroužil nad oblastí, najevo, že se chce vzdát. Scéna byla zaznamenána a minulý měsíc zveřejněna v médiích.

Rozhovor s WSJ nebyl Anitinův první. Rus, který se v současné době nachází ve středisku pro ruské válečné zajatce v Charkově, poskytl krátce po svém zajetí rozhovor portálu Gulag.net. Výňatek z tohoto rozhovoru zveřejnil na Twitteru Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra.

Z rozhovoru s Anitinem vyplývá, že Rusové byli na frontu posíláni bez jídla. Pravda o tom, jak vypadaly ruské zákopy, jim navíc byla zatajena. Přestože byli varováni, že tam mohou ležet těla padlých vojáků, Anitin nebyl připraven na hrůzy, které tam našli.

„Varovali nás, že tam budou ležet mrtvá těla, ale prý se jich nemáme bát. Něco takového se však nečekalo. Byla tam doslova mrtvola na mrtvole.“ vyprávěl a dodal, že na místě našli 30-40 těl. Jen několik z nich bylo pohřbeno, zbytek ležel na zemi. Mnohá z nich byla roztrhána minometnými granáty.

Během rozhovoru se Vladimir Osechkin, zakladatel portálu Gulag.net a ruský disident, zeptal ukrajinského vojáka, proč nepřestali střílet, když komunikovali s Rusem. Jak se ukázalo, na Anitina střílely ruské jednotky.

Zdroj: The Wall Street Journal, Gulag.net