Ruský voják telefonuje manželce. Stěžuje si na neustálé ostřelování a naléhavě žádá o možnost jet domů

Přidat na Seznam.cz

Zveřejnění monitorovaného rozhovoru mezi ruským vojákem a jeho manželkou ilustruje pocity mnoha vojáků na frontě, a to nejen ruských. Muž si v telefonátu stěžuje hlavně na intenzivní ostřelování, které je na denní bázi.

Ukrajinská rozvědka monitoruje dění na frontě a zprávy, které zveřejní nebo uniknou na veřejnost, jsou přímým důkazem strastí, kterými prochází vojáci na obou stranách konfliktu. V pondělí byla zveřejněna nahrávka mezi ruským vojákem a jeho ženou. V telefonátu se své ženě svěřil, že i tak ostřílení bojovníci, jako jsou ti z Čečenska, si nepřejí nic jiného než jet domů z tohoto pekla.

V jednu chvíli hovoří i o události, kdy jen o vlásek unikl smrti, když kousek od něj dopadly dva granáty, které byly shozeny z ukrajinského dronu. Intenzivní ostřelování musejí ruští vojáci čelit každý den. Největší problém pro ně představují ukrajinské drony, které jsou jen velmi těžce detekovatelné a vojáci se o nich dozví většinou až ve chvíli, kdy vedle nich vybuchne odhozená nálož.

„Všichni si přejeme jen jednu věc, co nejdříve to bude možné, pryč z tohoto pekla. Dokonce i Čečenci, kteří si prošli válkou říkají, že tohle se s ničím nedá srovnat,“ podotýká ruský voják. Své ženě se svěřuje i s dalšími pocity. „Každý den posílá armáda zpět do vlasti nejméně dvěstě těl, našich bratří, je to strašné.“

Jeho žena jen dodává, že si také přeje jeho brzký návrat domů a že se za něho každý den modlí. „Věřím, že bůh je s námi,“ odpovídá na závěr neznámý ruský voják.

Ukrajinské ministerstvo obrany, Youtube