Ruský úder na bytový dům ve válkou zničeném Charkově. 3 lidé jsou mrtví. 30 zraněných

Přidat na Seznam.cz

V sobotu Rusko bombardovalo obytný dům v Charkově na severovýchodě Ukrajiny, což vedlo k úmrtí tří osob a zranění téměř 30 lidí. Tento útok je součástí zesílených nepřátelských akcí Ruska, píše The Moscow Times.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdílel video ukazující poškozený bytový dům a kráter v jeho blízkosti. Na sociální síti Telegram označil tento útok jako teroristický čin a informoval o třech obětech, přičemž záchranáři stále prohledávali trosky.

Ministr vnitra Ihor Klymenko uvedl, že je zraněných 29 osob. Gubernátor oblasti Oleh Syniehubov potvrdil hospitalizaci dvou dětí a zdůraznil, že poškozena byla pouze civilní infrastruktura, informuje deník The Hill.

Charkov, který leží blízko ruských hranic, čelí od května zvýšenému počtu útoků leteckými bombami. V květnu podobný útok na obchod se železářstvím způsobil smrt 16 lidí a zranil desítky dalších.

Ministr obrany Rustem Umerov minulý měsíc oznámil, že Rusko letos na Ukrajinu shodilo téměř 10 000 řízených bomb. Zelenskyj vyzval spojence k poskytnutí podpory pro zastavení těchto útoků.

Rusko také zaútočilo na energetickou infrastrukturu v několika oblastech pomocí řízených střel a dronů. Ukrajinské ministerstvo energetiky označilo tento útok za osmý masivní kombinovaný útok za poslední tři měsíce.

Po více než dvou letech ruské invaze tyto útoky výrazně omezily ukrajinskou kapacitu výroby elektřiny, což vedlo k výpadkům proudu a nutnosti dovozu elektřiny z EU.

Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že útoky byly zaměřeny na energetická zařízení podporující výrobu zbraní, sklady munice a zbraně dodané západními zeměmi. Tvrdí, že všechny cíle byly zasaženy a označuje tyto útoky za odplatu za ukrajinské útoky na ruskou energetickou síť.

Ukrajinské úřady hlásí poškození energetické infrastruktury v Záporožské a Lvovské oblasti, včetně požáru v klíčovém zařízení ve Lvovské oblasti. V Záporoží byli zraněni dva zaměstnanci energetické společnosti.

Zelenskyj tvrdí, že ruské útoky zničily polovinu energetické kapacity Ukrajiny a opakovaně žádá spojence o poskytnutí systémů protivzdušné obrany.

V jižním Záporoží ruské ostřelování zabilo jednoho civilistu a poškodilo obytné budovy a infrastrukturu. Ruskem dosazená správa tvrdí, že ukrajinské útoky poškodily rozvodnu spojenou s jadernou elektrárnou, ale neohrozily jadernou bezpečnost.

Zdroj: The Moscow Times, The Hill