Ruský systém neměl šanci. HIMARS ho proměnil v ohnivou stěnu

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská protiofenziva pokračuje mimo jiné v Doněcké oblasti. Ozbrojené síly okupovaného státu zasahují další body obsazené Rusy. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž je vidět, jak odpalovací zařízení HIMARS předané Ukrajincům ničí ruský protiletadlový systém. Silný výbuch vytvořil obrovskou ohnivou stěnu.

V Rusku v sobotu zavládl obrovský chaos poté, co se vzbouřila skupina Wagnerovců vedená Jevgenijem Prigožinem, psala BBC. Žoldnéři se vydali na pochod na Moskvu po údajném útoku oficiální ruské armády na jejich tábor. Někteří Putinovi vojáci zapojení do války na Ukrajině byli nuceni stáhnout se do své země, aby pomohli zvládnout tamní situaci.

Nakonec obě strany dospěly k dohodě. Ukrajinská armáda však efektivně využila okamžiku chaosu v nepřátelských jednotkách. Podařilo se jí uskutečnit úspěšné operace mimo jiné v Doněcké oblasti. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž je vidět, jak Ukrajincům předané HIMARS ničí ruský protiletadlový systém 9K35 Striela-10, uvádí Ukraine Weapons Tracker. Okupační vojska neměla proti raketám GMLRS sebemenší šanci.

Jaké vybavení Ukrajinci zničili?
Ruský samohybný protiletadlový systém 9K35 Striela-10. Do výzbroje armády SSSR se dostal v roce 1976 a od té doby se začal sériově vyrábět. V následujících letech byl opakovaně modernizován. Změny se však týkaly především raket, nikoli konstrukce vozidla.

Zdroj: BBC, Ukraine Weapons Tracker