Ruský šachista Garry Kasparov nepochybuje, že vnitřní boj v Rusku teprve začíná
Podle slavného šachového génia a ruského opozičního hráče Garriho Kasparova tím nepokoje v Rusku nekončí, dojde k další vzpouře proti Vladimiru Putinovi. Podle něj je to, co se stalo minulý víkend, začátkem konce ruského diktátora a druhá vzpoura v Rusku je jen otázkou času.
Dojde k další vzpouře proti Putinovi? Garri Kasparov nepochybuje o tom, že vnitřní boj v Rusku teprve začíná
Vzpoura v Rusku byla pro mnohé naprostým překvapením. Najednou se ukázalo, že se někdo může nejen vojensky vzepřít Putinovi a obsadit vojenské velitelství v Rostově na Donu, ale také se přesunout na Moskvu a zastavit se 200 kilometrů daleko jen díky panickému vyjednávání s Putinem a Lukašenkem. Je to konec vzpoury v Rusku? Nikoliv, domnívá se slavný šachový génius a ruský opoziční hráč Garri Kasparov. Podle něj je to, co se stalo minulý víkend, začátkem konce ruského diktátora a druhá vzpoura v Rusku je jen otázkou času, protože Wagnerova skupina má stále možnost dobýt Moskvu a Putinova image byla výrazně oslabena poté, co v sobotu z Moskvy utekl, místo aby zůstal ve funkci. Podle Kasparova je další konfrontace mezi Putinem a Jevgenijem Prigožinem nevyhnutelná a veřejnost toho začíná mít plné zuby: „Na jedné straně máme mafiánskou vládu a na druhé straně extrémně chudé občany. Sociální nerovnost dosáhla úrovně vyšší než v Africe,“ řekl Kasparov na Twitteru.
Vzpoura proti Putinovi v Rusku. Kdo ji zorganizoval? Jak skončil pochod na Moskvu?
Jevgenij Prigožin začal před několika měsíci nečekaně útočit na ruské ministerstvo obrany a nepřímo i na svého nedávného přítele Putina. Ostré komentáře na adresu neschopnosti ruského ministerstva obrany skončily, jak ukázaly poslední dny, vzpourou v Rusku. Šéf Wagnerovců 23. června vyhlásil puč proti Putinovi a pochod svých vojsk na Moskvu. Obsadil také sídlo ruského vojenského velení v Rostově na Donu. Prakticky nikým nerušené Prigožinovy jednotky v počtu několika tisíc mužů se přiblížily na vzdálenost asi 200 kilometrů od Moskvy, když byl náhle vyhlášen ústup. Prigožin prohlásil, „aby se vyhnul krveprolití“, a „podle plánu“ nařídil návrat vojsk do táborů. Stalo se tak po jednáních, která šéf Wagnerovy skupiny vedl s Putinem prostřednictvím Alexandra Lukašenka. V rámci „dohody“ s Putinem Prigožin stáhl své muže a na oplátku mu byla slíbena amnestie pro povstalce a zastavení prokurátorského vyšetřování jeho vlastního případu, píše NBCnews. Zároveň musel odejít do exilu v Bělorusku, kde je od nedělního (25. června) rána.