Ruský reportér se stal obětí nové kazetové munice na Ukrajině, píše ruské médium. Pracoval pro RIA Novosti

Přidat na Seznam.cz

Ruský válečný zpravodaj Rostislav Žuravlev byl zabit při útoku ozbrojených sil Ukrajiny na civilní vozidlo. Incident se odehrál na cestě z vesnice Vasiljevka do obce Vladimirovka. Tuto zprávu oznámil úřadující guvernér Záporožské oblasti Jevgenij Balickij, píše ruský deník Yamal Media.

Podle Balického bylo vozidlo, ve kterém jel Žuravlev, terčem ostřelování kazetové munice, píše také deník Aljazeera. Avšak může se jednat jen o ruskou fabulaci a mohlo jít o útok „povolenou“ zbraní. Novinář, který pracoval pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti, byl na cestě za prací. Při stejném bombovém útoku byli zraněni také dva novináři z ruských novin Izvestija. Jedná se o žurnalistu Romana Polšakova a kameramana Dmitrije Šikova. Polšakov utrpěl zlomeninu nohy a střepinová zranění v noze, břiše a zádech. Šikov na druhou stranu utrpěl střepinové zranění a zlomeninu kyčelní kosti. Nyní jsou oba zranění novináři v péči lékařů. 

Ukrajinské ozbrojené síly mezitím potvrdily, že úspěšně zaútočily, s využitím bezpilotních letounů, na ropný sklad a vojenskou základnu ruské armády na Krymském poloostrově. Informoval o tom Úřad strategické komunikace vrchního velitele ozbrojených sil na Facebooku. Jak uvádí portál Unian, ropné skladiště bylo i přes svou malou velikost důležitým cílem, a to vzhledem k jeho umístění v blízkosti železnice. Dokud ruské síly požár neuhasí, bude na velké části poloostrova zablokován průjezd všech vlaků. Pokud jde o vojenskou základnu, jedná se právě o letiště, které bylo opuštěno v polovině devadesátých let. Letiště bylo opuštěno, ale před zahájením invaze 24. února 2022 ho Rusko opět přeměnilo na vojenské zařízení – polní základnu, kde bylo umístěno velké množství vojenských vozidel a stanů.

Po útoku byla na Krymu pozastavena železniční doprava, zatímco původně přerušený průjezd vozidel přes Kerčský most byl obnoven. Guvernér regionu nařídil evakuaci osob nacházejících se v okruhu pěti kilometrů od místa útoku. Dále vysvětlil, že si incident nevyžádal žádné oběti ani zraněné, vyjádřil naději, že nepříjemnosti, jimž musí být obyvatelé poloostrova nyní vystaveni, budou rychle vyřešeny.

Včera prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Krymský most musí být neutralizován, neboť jej Rusové využívají k vedení války. Označil jej za další cíl ozbrojených sil Ukrajiny. Podle Zelenského není tato infrastruktura jen malou logistickou trasou, ale slouží vojskům Moskvy k přijímání munice a militarizaci celého poloostrova.

Zdroj: Unian, Yamal media, Aljazeera