Ruský průzkumný letoun zachycen nad Estonskem. Britské stíhačky v akci

Přidat na Seznam.cz

Příští týden 11.-12. července se ve Vilniusu uskuteční summit NATO. Mezitím v noci z úterý na středu přišly znepokojivé zprávy z nedalekého Estonska. V tamním vzdušném prostoru byl pozorován ruský průzkumný letoun Tu-214, který byl zachycen britskými stíhačkami Typhoon umístěnými v Estonsku. O incidentu již oficiálně informovalo britské královské letectvo.

Stíhačky Typhoon z Královského letectva v Estonsku dnes vzlétly do vzduchu, aby zachytily průzkumný letoun ruského letectva, který letěl v mezinárodním vzdušném prostoru, uvádí se v oficiálním oznámení, které bylo zveřejněno na Twitteru. Královskéhé letectvo dodalo, že ruské letadlo letělo mezi pevninským Ruskem a oblastí Königsberg a doprovázely ho dvě stíhačky Su-30M.

Deník TVN24 připomíná, že v rámci mise NATO na monitorování vzdušného prostoru Pobaltí jsou od března do srpna na estonské základně Amari umístěna britská letadla, zatímco v Litvě jsou dislokovány letecké jednotky z Rumunska a Portugalska. Mise byla zřízena v roce 2004, kdy se Litva, Lotyšsko a Estonsko staly členy NATO. V roce 2014 byla posílena v reakci na ruskou anexi Krymu.

Nejedná se však o první podobný incident v posledních dnech. Litevské ministerstvo obrany v komuniké sdělilo, že minulý týden letouny mise zachytily dva ruské letouny, které narušily mezinárodní vzdušný prostor.

Mezitím 2. června letadlo Airbus A321 ruské letecké společnosti Aeroflot, které provádělo večerní let z Moskvy do Kaliningradu s číslem letu AFL1008, překročilo bez povolení estonskou hranici, když provádělo manévr vyhýbání se bouřce. Na pět minut omylem vletělo do vzdušného prostoru Estonska a Evropské unie.

Zdroj: Twitter, TVN24