Ruský propagandista Girkin přirovnává Bachmut ke Stalingradu. Domnívá se, že Rusové zopakují chyby Němců

Přidat na Seznam.cz

Už několik měsíců probíhají v doněckém městě Bachmut kruté boje mezi ruskými okupačními silami a Ukrajinci. Igor Girkin, jeden z vrchních ruských propagandistů, válečný štváč, vojenský expert, bývalý důstojník FSB a 2. ministr obrany Doněcké lidové republiky vyjádřil své obavy.

Podle něj by se ruští vojenští velitelé v bitvách o Bachmut mohli vážně přepočítat. Na svém Telegramu podotknul, že existují podobnosti mezi bitvami o Bachmut a legendární bitvou o Stalingrad, která vešla do dějin jako největší vojenská jatka v historii.

Nejhorší bitva v historii

Girkin nazval bitvu o Bachmut obrácenou bitvou o Stalingrad. Připomněl, že během bojů o Stalingrad se sovětskému vojenskému velení podařilo dostat německé jednotky do dlouhého a beznadějného vyčerpávajícího boje.

Zjednodušeně řečeno, vynaložili obrovský počet mužů na to, aby Němce nenechali ani na chvíli vydechnout. Bitva o Stalingrad trvala od 17. července 1942 do 2. února 1943 a stala se zlomem během druhé světové války. Kvůli Stalingradu ztratila německá vojska strategickou iniciativu.

Šlo však o těžce vybojované vítězství. Sovětské ztráty se vyšplhaly na 1 129 619 mrtvých, pohřešovaných či raněných. Německé síly ztratily mezi 841 tisíci a 1,5 milionem mužů.

Štváčův posměch

Němci si však tehdy byli jistí, že sovětské útoky dovedou odrazit. Girkin nyní věří, že se ruští velitelé mohou u Bachmutu dopustit stejných chyb, jakých se Wehrmacht dopustil na konci roku 1942. „Musíme očekávat, zda naši geniální a vojenští velitelé zopakují chyby Wehrmachtu z konce roku 1942. Domnívám se, že naši velitelé hodlají své německé kolegy překonat,“ napsal posměšně ruský válečný štváč.

Zdroje: Unian, Igor Girkin, redakce