Ruský popový zpěvák, který kritizoval Putina, se utopil ve Volze

Přidat na Seznam.cz

Ruská popová hvězda byla nalezena mrtvá. Zakladatel hudební skupiny, jehož píseň se stala hymnou během protiválečných protestů v Rusku, se v neděli utopil ve Volze, uvádí deník Newsweek. Dmitrij Svirgunov měl 34 let.

Hudebník zemřel poté, co se v Jaroslavské oblasti propadl pod led. Společně s ním spadli do vody čtyři jeho kamarádi, uniknout se podařilo jen jedné dívce. Dmitrij oslavil narozeniny ve venkovském domě a v noci se rozhodl překročit Volhu po ledu, jako už mnohokrát, uvádí server Ruská Gazeta.

Na zpáteční cestě to však led nevydržel a zpěváka spolkla řeka. Po tělech dvou lidí se stále pátrá.

Dima Nova – vlastním jménem Dmitrij Svirgunov, založil populární elektronickou skupinu Cream Soda a v písni Aqua Disco kritizoval údajné sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. „Jsme proti omezování svobody nevinných lidí,“ je napsáno pod videoklipem. Pod videem je také poděkování největšímu politickému opozičníkovi Vladimira Putina – Alexeji Navalnému.

Píseň se často zpívala na protestech před a v prvních dnech ruské vojenské invaze na Ukrajinu a protesty se rychle staly známými jako Aqua Disco mejdany.

Zdroje: Newsweek, Ruská Gazeta, YouTube