Ruský pilot se pokusil sestřelit letadlo britského letectva. V roce 2022 však Rusko tvrdilo, že se jednalo pouze o technickou závadu

Přidat na Seznam.cz

Vyšlo najevo, že ruský pilot se nad Černým mořem pokusil sestřelit pozorovací letoun RAF (britského Královského letectva), protože se mylně domníval, že má povolení. Ruský pilot stíhacího letounu Su-27 vypálil 29. září loňského roku na britský letoun dvě rakety. Rusko tehdy tvrdilo, že se jednalo o technickou závadu, píše deník Daily Mail.

Ruské vojenské letadlo vloni nad Černým mořem úmyslně vystřelilo na britský špionážní letoun, píše deník The Moscow Times, s odvoláním na tři anonymní západní zdroje z oblasti obrany, které jsou s incidentem obeznámeny.

Jedna ze dvou ruských stíhaček Su-27, které sledovaly neozbrojený průzkumný letoun RC-135 Královského letectva, vystřelila 29. září 2022 raketu v mezinárodním vzdušném prostoru u pobřeží anektovaného Krymu, uvedl několik týdnů po incidentu bývalý britský ministr obrany.

Londýn tehdy přijal vysvětlení Moskvy, že střela byla technickou závadou, uvedl bývalý ministr obrany Ben Wallace v prohlášení.

Nová zpráva však uvádí, že leotun RC-135 zachytil komunikaci mezi stíhačkami Su-27 a ruskou pozemní řídicí stanicí, která prý vydala „nejednoznačný“ povel.

„Máte cíl,“ řekl jeden z pilotů. Následně jedna ze stíhaček Su-27 vypálila na britský špionážní letoun raketu vzduch-vzduch, která nedokázala zaměřit svůj cíl.

Zachycená komunikace údajně ukázala, že druhý pilot stíhačky Su-27 nadával svému parťákovi, protože nevěřil, že mají povolení ke střelbě. Přesto první pilot vypustil druhou raketu, která údajně „spadla z křídla“, což naznačuje buď poruchu nebo přerušený start.

Londýn zadržoval podrobnosti o incidentu, aby se vyhnul eskalaci s Ruskem a udržel v tajnosti své zpravodajské schopnosti. Rusko se k nejnovější zprávě zatím nevyjádřilo.

Zdroj: Daily Mail, The Moscow Times