Ruský obrněný klenot, tank T-90M, se zhroutil jako domeček z karet. Zasáhla ho střela s ochuzeným uranem, které dodaly USA

Přidat na Seznam.cz

T-90M je v současné době nejnovějším ruským tankem, který se aktivně účastní útoku na Ukrajinu a již vícekrát musel uznat převahu ukrajinské armády. Na internet se však dostaly videozáznamy tohoto stroje, který jsme na Ukrajině dosud neviděli. Podle odborníků zde sledujeme tuto konstrukci zničenou střelou z ochuzeného uranu.

Munice s ochuzeným uranem se na Ukrajinu dostala spolu s britskými tanky Challenger 2, přičemž transfer tohoto vybavení Kyjevu začátkem září oznámily také Spojené státy, píše deník The Guardian. Dosud jsme se ještě nedočkali hmatatelných dopadů tohoto rozhodnutí, ale zdá se, že se to právě změnilo. A jak jste si mohli domyslet, tato výkonná munice skutečně vjíždí do ruských tanků jako po másle.

„Tady vidíte, co se stane, když ruský tank T-90M zasáhne ukrajinský tank střílející protitankovou střelou s ochuzeným uranem ráže 120 mm,“ napsal na Twitteru Nicholas Drummond, vojenský analytik a konzultant a vysloužilý důstojník britské armády. Drummond dodává, že se téměř jistě jedná o zásah střelou typu APFSDS, o čemž svědčí samotná rychlost a kinetický účinek výstřelu. U chemické hlavice klasické protitankové střely dochází k prvotní detonaci, po níž následuje druhá exploze, zatímco zde je výbuch okamžitý, což naznačuje použití projektilu s vysokou rychlostí.

Jak je vidět z výše uvedeného videa, ve střetu s takovou municí nemá ani nejnovější ruský tank T-90M sebemenší šanci.

Zdroj: The Guardian, Twitter