Ruský Gazprom musí německému gigantovi Uniper zaplatit odškodné v přepočtu ve výši 325 miliard korun za nedodaný zemní plyn

Přidat na Seznam.cz

Německý energetický gigant Uniper ve středu uvedl, že mu soud přiznal od ruské státní energetické společnosti Gazprom odškodné ve výši více než 13 miliard eur (325 miliard korun) za nedodání plynu, píše server The Moscow Times.

Rozhodnutí dalo společnosti Uniper „právo vypovědět smlouvy a přiznalo jí částku více než 13 miliard eur jako náhradu škody za nedodané objemy plynu,“ uvedla společnost v prohlášení.

Nebá však jasné, „zda lze očekávat významné částky“ od Gazpromu, uvedl generální ředitel Michael Lewis.

Gazprom po invazi Moskvy na Ukrajinu v roce 2022, která byla zjevnou odvetou za západní sankce vůči Rusku, neustále snižoval dodávky plynu do Německa.

Firma se dostala na pokraj bankrotu

Snižující se objemy způsobily prudký nárůst cen plynu a přivedly společnost Uniper, největšího německého dovozce tohoto paliva, na pokraj bankrotu.

Společnost Uniper vykázala za prvních devět měsíců roku 2022 čistou ztrátu ve výši 40 miliard eur (téměř bilion korun), což je jedna z největších ztrát v historii německých podniků.

Vzhledem k omezení ruských dodávek byla společnost Uniper nucena platit vysoké ceny na volném trhu.

Německá vláda zakročila a znárodnila společnost Uniper kvůli obavám, že by její selhání mohlo vyvolat otřesy v nejvýznamnější evropské ekonomice, píše server Euronews.

Uniper zahájil v listopadu 2022 u stockholmského tribunálu soudní řízení proti Gazpromu kvůli tomu, že ruská společnost nedodala dohodnuté objemy plynu.

Zdroj: The Moscow Times a Euronews